Connect with us


Dünya'dan Haberler

Korkutucu Uyarı: Yağmur Yağmazsa, İstanbul 60 Gün İçerisinde Susuz Kalabilir

Yapılan uyarılara göre yağışsız geçen yazın ardından barajların doluluk oranları azaldı ve yağış olmaması halinde İstanbul’un 60 günlük suyunun kaldığı açıklandı.

Zaman:

Tarih:

Korkutucu Uyarı: Yağmur Yağmazsa, İstanbul 60 Gün İçerisinde Susuz Kalabilir Yapılan uyarılara göre yağışsız geçen yazın ardından barajların doluluk oranları azaldı ve yağış olmaması halinde İstanbul'un 60 günlük suyunun kaldığı açıklandı.

Ortaya çıkan son haberlere göre İstanbul‘un barajlarında doluluk oranı hızla azalıyor. Yağışsız geçen bir yazın ardından eğer önümüzdeki 60 gün içerisinde yağış gelmezse, İstanbul’un susuz kalabileceği söyleniyor. Birçoğunuzun da bileceği gibi bu yaz fazlasıyla sıcak geçti ve yağışlar da oldukça azaldı. Bu durum da hali hazırda suyu devamlı olarak azalan ve kısıtlı suyu kalan barajları kötü yönde etkilemeye başladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, İstanbul’un en son 7 Temmuz tarihinde %60,78 doluluk oranına sahip barajlara sahip olduğunu, fakat bugün ise bu barajların %44’lük bir doluluk oranına sahip olduğunu söyledi. Yani 2 ayda doluluk oranı %17’ye kadar bir azalma yaşamıştı. Diğer bir yandan konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’daki barajların yalnızca 5 milyon kişiye yetecek kadar su biriktirdiğini söyledi.

Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’un gerçek nüfusunun 20 milyonu aştığını da ekleyerek, İstanbul için yeni barajlara acil bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Şen, sözlerinin devamında 20 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan İstanbul’un, bulunanın iki katı daha fazla suya sahip olması gerektiğini belirtti. Devlet Su İşleri (DSİ) Eski Daire Başkan Yardımcısı ve Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ise İstanbul’un barajdaki suyu sünger gibi emdiğini, birkaç sene içerisinde İstanbul’un susuz kalabileceğini söyledi.

İstanbul 60 Gün Sonra Susuz Kalabilir

Yağmur Yağmazsa, İstanbul 60 Gün İçerisinde Susuz Kalabilir
Güncel değildir, haber için temsili görseldir.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Adil Tek, kent genelindeki barajların doluluk oranının %40’lara kadar gerilediğine değinirken, hiç yağmur yağmaması halinde barajlardaki doluluğun daha da azalacağını, 60 gün içerisinde yağmur yağmaması halinde de İstanbul’un susuz kalacağını söyledi. Adil Tek, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “İklim modellemeleri önümüzdeki Ekim ve Kasım aylarının da kurak geçeceğini gösteriyor. Sıcaklıklar bir miktar düşse de, yağışları sel şeklinde göreceğiz. Bu tür yağışlar toprağa ve su kaynaklarına karışmadan yüzeyden akıp gidiyor. Son yıllarda ortaya çıkan yağış rejimi toprağı doldurmadığı gibi yeraltı suları da beslenemiyor. İstanbul açısından büyük su riski var ama kimse görmek istemiyor. Kent genelindeki barajların doluluk oranı yüzde 40’lara gerilemiş vaziyette. Melen’den gelen su dahil olmak üzere her gün barajlardaki suyun yüzde 0.8’i azalıyor. Bu oran 0.6’ya çekilmeli. Şayet hiç yağmur yağmazsa bugünden itibaren 60 günlük suyumuz kaldı. Düzgün su politikaları hayata geçirilmezse birkaç yıl içinde ciddi sıkıntılar yaşanır.

Benzer içerik:  Elektrikli Otomobil Hyundai Kona'nın Türkiye'ye Geleceği Tarih Belli Oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü görevlisi Prof. Dr. Orhan Şen ise, konu hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Şiddetli, hızlı ve yüzeysel akışla boşa gidecek yağışlar su havzalarını yeterince besleyemiyor. İstanbul’un su toplama havzaları imara açıldığı için yağışlar, toprağa karışamıyor. Şehirde yeşil alan kalmadı. Yağmur suyu yüzeysel akışla denizlere, kanalizasyon sistemine gidiyor. Kuraklıkla böyle mücadele edemeyiz. Melen Barajı ivedilikle tamamlanıp, hizmete girmeli. Melen Barajı faaliyete geçmediği takdirde büyük sıkıntı yaşanır. İstanbul’un su kaderi bir anlamda Melen Barajı’na bağlı. Yeni barajlara da ihtiyaç var ancak baraj yapacak yer kalmadı. Eldeki barajlar ancak 5 milyon kişiye yetecek suyu biriktiriyor. Melen’den gelen su da 5 milyon kişiye yetecek düzeyde. Kentin gerçek nüfusu 20 milyon ve aslında mevcut potansiyelin iki katı daha su gerekiyor. Tek kaynağımız yağmur. Kuraklık devam ederse, önümüzdeki yaz su seviyeleri dibe vurur. İstanbul’un günlük su ihtiyacı 3.2 milyon metreküp. Su tasarrufu, kayıp, kaçakların önlenmesiyle bu oranı 2.5 milyon metreküp seviyesine düşürmemiz mümkün.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ise konu ile alakalı açıklamalarında şunları söyledi: “Umarım kuraklık tablosu Melen havzasında ortaya çıkmaz. Önümüzdeki yıl İstanbul’da ciddi bir su krizi yaşanabilir. Bu tablonun 2021, 2022’ye sarkması durumunda çok açık söylüyorum, İstanbul susuz kalır. Suyun çok verimli kullanılması gerekiyor. İstanbul, çevresindeki su kaynaklarını sünger gibi emiyor. Vatandaşların su kullanım bilincini arttıracak eğitim ve tanıtımlar yapılmalı. Suyu verimli kullanan tesislere geçilmeli. Araba yıkama, halı yıkama gibi hoyratlıklara son verilmeli. Bulaşık, çamaşır yıkarken suyu çok dikkatli tüketmeliyiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir