Connect with us


Dünya'dan Haberler

Korkunç İddia: ABD, Çin’den Gelen Perukların Uygur Türklerine Ait Olduğunu Söyleyerek El Koydu

ABD’den gelen açıklamalara göre Çin’in sattığı peruklar, Müslüman Uygur Türklerine ait çıktı. ABD, Çin’den gönderilen peruklara bu sebeple el koydu.

Zaman:

Tarih:

ABD: "Çin'den Gelen Peruklar, Uygur Türklerine Ait"

Dünyanın en büyük 2 ülkesi Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki savaş her geçen gün daha da büyüyor. ABD, Çin’e yönelik yaptırımlarını hem Çin devletine, hem de Çin’deki özel şirketlere karşı sürdürürken, iki ülke arasında ortaya çıkan iddialar oldukça korkutucu. ABD tarafından gelen bilgilere göre Çin’in satışını yaptığı perukların, Müslüman Uygur Türklerine ait olduğu belirtildi.

2 ülke arasında büyük bir teknolojik ve ticari bir gerilim yaşanırken, ABD tarafında Çin merkezli Huawei gibi özel şirketlere karşı yaptırımlar ve ambargolar hızla devam ediyor. Bu süreçte ABD tarafı, Çin merkezli özel şirketleri de hedef alırken, Çin’de de durum pek farklı değil. Bu sefer ortaya çıkan haberler 2 şirket arasındaki ticari savaşın da dışında, bir insanlık suçunu içeriyor.

ABD’de 2,5 milyar dolarlık bir pazara sahip olan ve Siyah Altın olarak değerlendirilen Çin’den gelen peruklar, özellikle ABD’de kadınların ilgi odağı halinde. Fakat ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Siyah Altın olarak adlandırılan bu perukların, Çin’in Sincan bölgesinde toplama kamplarında yaşayan Müslüman Uygur Türklerine ait olduğu iddia ediliyor. ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’den tedarik edilen peruk benzeri ürünlerin, 2 milyon Uygur Türkünün tutuklandığı sırada büyük artış göstermesine dikkat çekti.

Benzer içerik:  TikTok, Trump Yönetimini Mahkemeye Verdi
Korkunç İddia: ABD, Çin'den Gelen Perukların Uygur Türklerine Ait Olduğunu Söyleyerek El Koydu ABD'den gelen açıklamalara göre Çin'in sattığı peruklar, Müslüman Uygur Türklerine ait çıktı. ABD, Çin'den gönderilen peruklara bu sebeple el koydu.

Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık suçu işlediğine dair bu iddialar, iddia olmakla da kalmadı. ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’de peruk satışı yapan pek çok işletmedeki perukların, Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine ait olduğunu tespit ettiklerini belirtti. ABD Ticaret Bakanlığı, bu ürünleri inceleme altına aldığını ve Çin’e uyarıda bulunduklarını aktardı.

Diğer bir yandan ABD Ticaret Bakanlığından gelen açıklamalar bu şekildeyken, ABD Gümrük ve Sınır Koruması da konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. ABD Gümrük ve Sınır Koruması, geçtiğimiz aylarda Çin’de üretilen 800 bin dolar değerindeki 13 ton peruğa el koyduklarını belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir