Connect with us


Dünya'dan Haberler

Konya’da Bulunan Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretime Geçti

Konya’da kurulan ve dünyanın en büyüğü olan güneş enerjisi santrali üretime başladı. Devasa tesis, her geçen gün daha da fazla büyümeye devam edecek.

Zaman:

Tarih:

Konya, Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santralini Açtı

Son yıllarda büyük bir gelişme kaydedilen güneş enerjisi konusunda her geçen gün daha büyük gelişmeler duyuyoruz. Dünya çapında pek çok şirketin büyük bir özenle çalıştığı yeni enerji yöntemi güneş enerjisi, ülkemizde de büyük yatırımlarla destekleniyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali, ülkemizin Konya şehrinde bulunuyor ve bugünden itibaren üretime geçiyor.

2,2 milyon nüfuslu Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulumuna uzun bir süredir devam edilen ve tamamlandığında tam 20 milyon metrekarelik bir alanı kaplayacak olan güneş enerjisi santrali, 20 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olacak. Çok büyük dikkat çeken santralin yapımı hızla devam ederken, kurulumu yapılan 10.200 güneş paneli şuandan itibaren elektrik üretimine başlandı.

20 milyon metrekarelik alana kurulan devasa güneş enerjisi santrali, tamamlandığında toplamda 3 milyon 328 bin güneş paneline sahip olacak. Her ay 104 bin güneş enerjisi panelinin kurulacağı santral, 32 ayda tamamlanacak. Yapılan resmi açıklamalara göre dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olacak olan bu santralin, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. 2023 planlarına göre santral, 2023 Mayıs-Haziran aylarında tamamlanacak ve tamamlandığında yıllık 2 milyar 600 milyon kilovat saat elektrik üretecek.

Benzer içerik:  Sony, Vision-S Adlı Elektrikli Konsept Aracını Tanıttı

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

Konya'da Bulunan Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretime Geçti Konya'da kurulan ve dünyanın en büyüğü olan güneş enerjisi santrali üretime başladı. Devasa tesis, her geçen gün daha da fazla büyümeye devam edecek.

Kalyon Holding Enerji Grubu İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata‘nın açıklamalarına göre bu santral, şuanda tek parsel üzerinde bir yatırımcı tarafından kurulan dünyanın en büyük güneş santrali alanı üzerinde kuruluyor. 20 milyon metrekarelik devasa bir büyüklüğe sahip olan bu güneş enerjisi santrali, tamamlandığında Türkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının binde birini karşılayacak güçte olacak.

2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki alana kurulan bu güneş enerjisi santralinde bulunan güneş enerjisi panelleri, resmi açıklamalara göre yüzde 75‘lik bir yerlilikle üretiliyor. Şuanda 10 bin 200 güneş enerjisi panelinin kurulu olduğu 20 milyon metrekarelik alanda, 2023 yılında tam 3 milyon 328 bin güneş enerjisi paneli olacak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir