Kitle Nedir?

 Kitle Nedir?

Teknoloji haberleri ve sosyal içerik sitemize adını veren “kitle” kelimesinin ne anlama geldiğini, nerelerde kullanıldığını bu makalemizde tamamıyla anlatıyoruz.


İlginizi Çekebilir: Kitle İletişimi Nedir? (Kitle İletişim Araçları)

Türk Dil Kurumu’nun internet sözlüğüne bakılırsa dilimizde “Kitle” sözcüğü, “bir yerde toplanmış insan topluluğu, kütle” olarak tanımlanıyor. Genellikle bir şey amacıyla toplanmış, veya bir yerde toplu olarak bulunan insan topluluğu için kitle sözcüğü kullanılıyor. Ayrıca TDK’nın internet sözlüğünde “Kitle” sözcüğünün ikinci anlamı ise “Belirli işleviyle özellik gösteren büyük insan kalabalığı, kütle.” olarak belirtiliyor.

Ayrıca “Kitle” kelimesi, tıpta da “Kist” ile aynı anlamda kullanılır. Tıpta kullanılan Kitle, yağ veya sıvı bir maddeyle dolu patolojik torbaya denmektedir.

Kitle Nedir? (Kısaca)


Genel anlamıyla: Herhangi bir amaçla bir yerde toplanmış, bir araya gelmiş insan topluluğu, “topluluk”.

Tıp anlamıyla: İçi koloit ya da yağ gibi sıvı ya da yarı sıvı bir maddeyle dolu patolojik torba. “Kist

Kitle Eş Anlamlı Kelimeler


  • Kütle: Bir yerde toplanmış, bir araya gelmiş insan yığını.
  • Topluluk: Aynı yerde bulunan insan kalabalığı.
  • Yığın: Birçok kimsenin bir araya gelmesiyle oluşan kalabalık, insan kümesi, insan kitlesi.
  • Öbek: Birbirine benzer ya da aynı türden şeylerin oluşturduğu bütün, takım, küme, yığın, grup.
  • Topluluk: Aynı yerde bulunan insan kalabalığı.
İlgili İçerik  Black Friday Günleri Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Kitle İletişim Nedir?


Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları

Kitle iletişimi” sözcüğü, “iletişim” sözcüğünden farklı olarak, televizyon, dergi, radyo gibi “Kitle İletişim Araçları” ile dip ve kültür anlamında etki alanı büyük, topluluğa hitap eden bir iletişim türüdür. Normal iletişim insan ve kültürel bağları açısından ne kadar yararlı ise Kitle İletişim de insanın bazı şeylerden ya da birbirlerinden haberdar olmaları açısından vazgeçilmez dil öğesidir.
Kitle İletişim, topluluk ile kurulan işitsel, görsel iletişime denmektedir.

Kitle iletişimi ve Kitle iletişim araçları hakkında ki makalemize buraya tıklayarak ulaşabilir, daha geniş bilgilere göz atabilirsiniz.

Kitle Psikolojisi Nedir?


Kitle Nedir?

Kitle Psikolojisine, 1921 yılında Sigmund Freud tarafından yazılan “Kitle Psikolojisi” kitabında değinilmiştir. Kelime anlamına bakılırsa Kitle Psikolojisi; “Sayıca fazla olan insan topluluğunun, birlikte hareket etme durumu” olarak anlatılabilir. Kitle’nin içerisinde bulunan bir kısım kişi kitle’nin yaptığı eylemi mantıksal olarak desteklemese de, kitle psikolojisi ile çoğunluğa katılma durumunda kalabilir.

Gustave Le Bon, Kitleler Psikolojisi kitabında; “Belli bir görüş veya sebeple birleşen kitleler, onları inandıran bir söylem sebebiyle “ne kadar mantıklı kişiler olsa da” topluluk ile birlikte hareket edince caniye dönüşebiliyorlar.” şeklinde bahsetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın