Connect with us


Genel

Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları

Kitlesel iletişim, iletişim ögesinden farklı olarak, televizyon, dergi, radyo gibi dip ve kültür anlamında etki alanı büyük olan bir iletişim türüdür.

Zaman:

Tarih:

Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları

İnsan hayatında iletişim büyük bir öneme sahiptir. Nitekim insanlığın en büyük özelliği olan düşünebilme yetisinin yanın da konuşa bilirlik ve iletişim gelir. İletişim, insan hayatındaki anlaşılmaları etkinlikleri ve kültürel etkileşimleri sağlayan yegane dil ögesidir. İnsanlar bu şekilde birbirlerini anlar ve kültürel etkinliklere girer.

Kitlesel iletişim de iletişim ögesinden farklı olarak, televizyon, dergi, radyo gibi dip ve kültür anlamında etki alanı büyük ve insanların çoğuna hitap eden bir iletişim türüdür. Normal iletişim insan ve kültürel bağları açısından ne kadar mühim ise Kitle İletişim de insanın belli şeylerden ya da birbirlerinden haberleri olmaları açısından vazgeçilmez dil öğelerindendir.

Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları
Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları

Kitlesel iletişimin insan hayatında en başında da değinildiği gibi birçok faydası bulunur. Bunlardan yekpare faydalardan biri de insanların birbirinden haberdar olmaları ya da birbirinin kültürel donanımlarını bilme şansına sahip olmasıdır. Bu açıdan iletişim denilen dil ögesi, kitle iletişim araçları ile evrensel bir nitelik kazanır. Bundan mütevellit, kitle iletişim araçları insan hayatında vazgeçilmez unsurlar almaktadır.

Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları
Kısaca Kitle İletişimi Nedir ve Kitle İletişim Araçları

Kitle iletişim araçları kendi bünyesinde çok çeşitlilik kazanır. Hem görsel hem de işitsel olanı da vardır ki günümüzde en çok insanlar tarafından kullanılanı yani yaygın olanı televizyon ve internet mecrasıdır. Eski zamanlar da televizyon ve internet yerine en popüler Kitle İletişim araçlarının başında radyo gelirdi. Nitekim gelişen dünya şartlarında televizyon ve internet mecrası hem görsel hem de işitsel iletişim ögelerini barındırdığından insanların en çok tercih ettikleri kitle iletişim araçlarının başında gelir. İşitsel kitle iletişim araçlarına gelirsek bu alanda radyo en çok dikkati çeken araçlardandır. Nitekim doksanların meşhur kitle iletişim aracıdır. O yıllarda renkli televizyon olmamasından mütevellit radyo popüler kitle iletişim aracı idi. Lakin son dönemlerde LD ve HD özellikleri ile televizyon öne çıkmaya başlayan ve nitekim bu gelişmeyi en üst düzeyde sağlayan kitle iletişim aracıdır.

Benzer içerik:  TÜİK, Türkiyenin En Mutlu Şehirlerini Açıkladı (2020)

En başında da belirtildiği üzere Kitle İletişimi özetler isek, insanların belli konularda sosyalleşebilme adına, birbirlerinden haber alma ya da gelişmelerden haberdar olma amacı ile yazılı, işitsel ve görsel olarak üçe ayrılan en geniş iletişim ağıdır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir