Kendi Apandisit Ameliyatını Yapan Sovyet Doktoru: Leonid Rogozov

 Kendi Apandisit Ameliyatını Yapan Sovyet Doktoru: Leonid Rogozov

Bu makalemizde 1960-1961 senelerinde altıncı Sovyet Antartik Seferi‘nde pratisyen hekim olarak görev alan, görev sırasında kendinden başka bir doktor bulunmadığından dolayı kendine apandisit ameliyatı yapan Sovyet doktoru Leonid Rogozov‘dan bahsedeceğiz.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin’in Yaratıcısı – Satoshi Nakamoto Kimdir?

19 Mart 1934 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği doğumlu Sovyet doktoru Leonid Rogozov, kendi apandisit ameliyatını kendi yapmasıyla ünlendi. 1960-1961 altıncı Sovyet Antartik Seferi’nde Novolazarevskaya İstasyonu’nda görev alan tek doktor olan Leonid Rogozov, görev sırasında bir takım rahatsızlıklar hissettikten sonra kendini muayene etti. Rogozov, vücut sıcaklığının 37,5 derecenin üzerine çıkması, midesinin bulanması ve şiddetli mide ağrısı çekmesi üzerine kendisine apandisit tanısı koydu.

Bunun üzerine ameliyat olması gereken Rogozov, görev aldığı yerde başka bir doktorun bulunmaması sebebiyle kendi kendini ameliyat etme kararı aldı. Bu karardan sonra tarihe geçen o operasyonun işlemlerine başladı.

29 Nisan 1961 tarihinde öncelikle çok zor şartlarda eline aldığı küçük bir ayna ile kendisine lokal anestezi yapan 27 yaşındaki Rogozov, sonrasında ameliyat işlemine başladı. Küçük bir ayna ve kendi elleri yardımıyla ameliyat operasyonunu sürdüren Rogozov, 2 saat süren ameliyatın sonunda kendi apandisitini almayı başardı.

İlgili İçerik  Twitter, 2019 Son Çeyreğinde 1 Milyar Dolar Gelir Elde Etti
Leonid Rogozov
Leonid Rogozov

Rogozov, tarihe geçen bu operasyonun ardından açtığı ameliyat kesiğini yine kendisi dikti. Ameliyattan sonra bir süre halsizlik yaşasa da, bu his kısa süre içerisinde geçti. Rogozov, 5 gün içerisinde tekrardan normale dönerek görevine devam etti.

Bu operasyonla tarihe geçen Rogozov, 1961 yılında kamu hizmetlerinde gösterilen başarılar için Sovyetler Birliği tarafından verilen “Kızıl Bayrak İşçi Nişanı” ödülüne layık görüldü.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın