Connect with us


Dijital Haberler

Kariyer.net’in 50.000 Üyesinin Verileri Çalındı

Türkiye’nin en büyük iş bulma sitelerinden biri olan Kariyer.net’in 50.000’den fazla üyesinin bilgileri çalındı. Kariyer.net’ten resmi açıklama geldi.

Zaman:

Tarih:

Kariyer.net'in 50.000 Üyesinin Verileri Çalındı

Türkiye’nin en büyük iş bulma sitelerinden biri olan Kariyer.net, son zamanların oldukça sık meydana gelen siber saldırılarından birine maruz kaldı. İş ve işçi bulma platformu kariyer.net tarafından yapılan duyuruya göre 50.000 kariyer.net üyesinin kişisel bilgileri ve hatta şifreleri, bir siber saldırı sonucu ele geçirildi. Yaşanan veri ihlali kapsamında birçok kullanıcı bilgisi açığa çıktı.

Çoğunuzun da bileceği gibi 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanununun Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler başlıklı 12. maddesinin 5. fıkrasına göre “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi halinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmü bulunur.

Yapılan açıklamalara göre Kişisel Verileri Koruma Kurumuna Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından yapılan bir bildirim, kurum tarafından yayınlandı. Kurum tarafından yayınlanan duyuruda Kariyer.net tarafından yapılan açıklamalarda aşağıdaki verilerin sızdırıldığının belirtildiği aktarıldı;

  • İhlalin Kariyer.Net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği,
  • İhlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği,
  • İhlalden etkilenen verilerin, “email adresi”, “kullanıcı şifresi”, “isim soyad”, “doğum tarihi”, “telefon numarası”, “profil fotografı” URL link bilgisi, “yaşadığı il”, “yaşadığı ilçe” bilgileri olduğu,
  • İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,
  • İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] adresinden ve 0 216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri
Kariyer.net'in 50.000 Üyesinin Verileri Çalındı Türkiye'nin en büyük iş bulma sitelerinden biri olan Kariyer.net'in 50.000'den fazla üyesinin bilgileri çalındı. Kariyer.net'ten resmi açıklama geldi.

Yukarıdaki maddelerden de görebileceğiniz gibi 50.000 kariyer.net üyesinin email adresi, kullanıcı şifresi, isim soy isim, doğum tarihi, telefon numarası, profil fotografı, URL link bilgisi, yaşadığı il, yaşadığı ilçe gibi bilgileri ele geçirildi. Kariyer.net kullanıcılarının konu hakkında bilgi almak için iletişime geçebilecekleri telefon numarasına da yer verildi.

Benzer içerik:  Apple Music, Yeni Radyolarını Duyurdu

Diğer bir yandan kariyer.net tarafından yapılan açıklamalara göre ilgili kullanıcıların hesapları kariyer.net’in veritabanından kaynaklanmadı. Yapılan açıklamalara göre ele geçirilen hesaplar, deneme yanılma yöntemiyle ele geçirilmiş. Eğer kariyer.net üyeliğiniz bulunuyorsa, şimdi şifrenizi değiştirerek hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir