Connect with us


Dünya'dan Haberler

Karadeniz’de Yeni Doğalgaz Keşfi Yapıldı: İşte Miktarı

Karadeniz’de yapılan çalıştırmalar sonucunda yeni bir doğalgaz keşfi yapıldı. Yapılan yeni keşifle birlikte toplam 405 milyar metreküp rezerv doğalgaza ulaşıldı.

Zaman:

Tarih:

Karadeniz'de Yeni Doğalgaz Keşfi Yapıldı: İşte Miktarı

Geçtiğimiz zamanlarda Karadeniz‘de çalışmalara başlayan Fatih Sondaj Gemisi, uzun bir süredir aramalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz zamanlarda Tuna-1 bölgesinde 320 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapılırken, şimdi de Fatih Sondaj Gemisi tarafından 85 milyar metreküplük doğalgaz daha keşfedildi. Böylelikle toplam rezerv miktarı 405 milyar metreküpe ulaştı.

Ülkemizde ve dünya gündeminde büyük dikkat çeken arama çalışmaları, uzun bir süredir devam etmiş ve geçtiğimiz zamanlarda da çalışmalar ilk meyvelerini vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda Karadeniz’de bir keşif yapıldığı belirtilmiş, ve bu da bir “müjde” olarak halka aktarılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeni bir açıklama yapmış ve yeni bir müjdenin haberini vermişti.

Geçtiğimiz zamanlarda 320 milyar metreküp doğalgaz keşfi yapılırken, şimdi de arama çalışmalarında 85 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapıldı. Bölgede yapılan çalışmaların sonucunda keşfedilen rezerv doğalgaz miktarı toplamda 405 milyar metreküpe ulaştı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “320 milyar metreküplük doğal gaz müjdesini 21 Ağustos’ta milletimize ilan etmiştik. Buna ek olarak 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğal gaz rezerv miktarı 405 milyar metreküpü buldu.” ifadelerine yer verdi.

405 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye’ye Kaç Yıl Yeter?

Karadeniz'de Yeni Doğalgaz Keşfi Yapıldı: İşte Miktarı Karadeniz'de yapılan çalıştırmalar sonucunda yeni bir doğalgaz keşfi yapıldı. Yapılan yeni keşifle birlikte toplam 405 milyar metreküp rezerv doğalgaza ulaşıldı.

Tuna-1 bölgesindeki doğalgaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü bulurken, bu doğalgazın Türkiye’ye kaç yıl yeteceği de merak konusu haline geldi. Türkiye’nin 2015-2019 yılları arasında yıllık doğalgaz kullanım oranına baktığımızda, ortalama olarak 50 milyar metreküp olduğun görüyoruz. Bu da Karadeniz’de bulunan rezerv doğalgaz miktarının ülkemizde 8 yıl kadar yetebileceğini ortaya koyuyor.

Benzer içerik:  ABD Hazine Müsteşarı, Facebook Libra Projesinin CEO'su Oldu

Diğer bir yandan yapılan açıklamalara göre hedef, bu gazın 2023 yılına kadar halka sunulması. Yani 2023 yılından itibaren ülkemizde, Karadeniz’de keşfedilen bu doğalgaz kullanılmaya başlayabilir. Ayrıca açıklamalara göre fiyatlarda da bu sebeple indirime gidebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkındaki açıklamalarını şu ifadelerle devam ettirdi;

Hedefimiz 2023 yılına kadar bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır. Tuna-1’de keşfettiğimiz doğal gazı burada kuracağımız platform vasıtasıyla topraklarımıza ulaştıracak, ülkemizin sistemine entegre edeceğiz. Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır. Kalkınma ve büyüme çabamızın en büyük kalemini oluşturan petrol ve doğal gazda dışarı ödediğimiz rakam azaldıkça bu hizmetlerimizi milletimize daha hesaplı şekilde sunabileceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir