Kanada, Facebook’a 6,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Kesti

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarını bünyesinde bulunduran dev şirket Facebook, Kanada'dan 6,5 milyon dolarlık gizlilik ihlali cezasına çarptırıldı.
 Kanada, Facebook’a 6,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Kesti

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan ve WhatsApp, Instagram gibi sosyal ağları bünyesinde bulunduran Facebook, son zamanlarda bir çok dava ile karşı karşıya kalıyor. Bugüne kadar pek çok gizlilik ihlali davasında yargılanan Facebook, yine Kanada’da gizlilik ihlali soruşturmasında 6,5 milyon dolarlık dev bir cezaya çarptırıldı. Kanada medyasında yansıtılan haberlere göre Facebook, Kanada’daki kullanıcıların verilerini üçüncü kişilerle paylaştığı sebebiyle bu cezaya çarptırıldı.

Bu ceza Facebook için çok yüksek rakamlar olmasa da, şirket defalarca bu ve benzeri davada ceza aldığı için toplamda oldukça yüksek miktarlarda ceza ödedi. Cambridge Analytica ile kullanıcı verilerini paylaştığı ortaya çıkan Facebook, bugüne kadar pek çok gizlilik ihlali davası ile karşılaştı.

Tüm bunların yanında bir çok kişi diğer sosyal medya platformlarından facebook’u silme çağrısında bulundu ve Facebook’un kullanıcı kitlesi büyük bir oranda düştü. Bu da Facebook’a daha büyük bir maddi kayıp yaşattı. Şuanda Facebook’un 3 milyara yakın aktif kullanıcısı olsa da, her geçen gün yaşanan gizlilik ihlali davaları platformun güvenirliğini de sarsıyor.

İlgili İçerik  Microsoft, Ninjutsu OS'a Telif Hakkı Davası Açtı
Kanada, Facebook'a 6,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Kesti

Ayrıca Facebook’a karşı açılan gizlilik ihlali davaları, Facebook’un bünyesinde bulunan diğer platformları da sarsıyor. Örneğin WhatsApp hakkında çıkan gizlilik ihlali ve güvenli zaafiyetleri haberleri, uygulamanın büyük bir kullanıcı kitlesini kaybetmesine sebep olmuştu. WhatsApp’dan ayrılan kullanıcılar, Telegram gibi alternatif platformlarına geçerek diğer platformların da büyük oranda yükselmesini sağlamıştı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın