Connect with us


Dünya'dan Haberler

Kamu Çalışanlarına WhatsApp Gibi Uygulamalar Yasaklandı

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen sosyal medya düzenlemesinden sonra memurlar için de düzenleme yapıldı. Memurların, WhatsApp gibi uygulamaları kullanması yasaklandı.

Zaman:

Tarih:

Kamu Çalışanlarına WhatsApp Gibi Uygulamalar Yasaklandı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın gündemi haline gelen ve oldukça konuşulan sosyal medya düzenlemesinin TBMM‘de kabul edilmesinin ardından şimdi de bazı düzenlemeler daha yapıldı. Yeni düzenlemelere göre kamuda görev yapan kişilerin, WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram gibi yabancı mesajlaşma servislerini kullanmaları yasaklandı.

İlgili yasak kararı geçtiğimiz saatlerde ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ne göre kamuda görev alan herkes, bundan sonra yerli olmayan, yabancı mesajlaşma platformlarını kamuda kullanamayacak. Bu yasağın ardından kamuda WhatsApp veya Telegram gibi uygulamalar kullanan herkesin, bu uygulamaları telefonundan kaldırmaları gerekecek. Bunun yerine hemen yukarıda da söylediğimiz gibi yerli ve milli mesajlaşma platformlarının kullanılması tercih edilecek.

Açıklamalara göre kamu çalışanları, kamuda haberleşme amacıyla, sunucuları ilgili kamu kurumunun kontrolü altında olan bir haberleşme platformu kullanabilecek. Eğer ilgili kamu kurumunun kendisine ait bir mesajlaşma platformu yoksa, bunun yerine sunucuları Türkiye’de bulunan diğer yerli mesajlaşma platformları kullanılabilecek. Yerli mesajlaşma uygulamalarına bakacak olursak, Turkcell’in bünyesinde bulunan Bip gibi uygulamalar da buna dahil olabilir.

Sadece WhatsApp Değil

Kamu Çalışanlarına WhatsApp Gibi Uygulamalar Yasaklandı

Yukarıda da söylediğimiz gibi yasak kapsamında sadece WhatsApp yer almıyor. Diğer bir yandan dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından olan Messenger, WhatsApp, Telegram, WeChat gibi sunucuları yurt dışında bulunan uygulamaların da kamuda kullanılması yasaklanmış olacak.

Diğer bir yandan ilgili yasak birçok ülkenin kamu çalışanları için de kullanılıyor. Şuan için kamu dışarısında böyle bir yasaklama bulunmuyor. Fakat yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi ile birlikte, yasaları yerine getirmeyen sosyal medya platformları da %95‘e kadar yavaşlatılabilecek. Yani ilerleyen zamanlarda yasalara uymayan sosyal medya platformlarının yavaşlatılmasına da şahit olabiliriz.

Sabah saatlerinde ortaya çıkan kamu çalışanlarına WhatsApp yasağı haberleri, kısa sürede sosyal medyada da ses getirdi. Birçok kişi konuyla ilgili paylaşımlarda bulunurken, tepkiler de yükseldi.

WhatsApp Yasağı ile İlgili Sosyal Medyadaki Paylaşımlar

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel