Connect with us


İş Fikirleri

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır mı?

Zaman:

Tarih:

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır ?

Günümüzde kazancı yüksek iş fikirlerinden birisi de kahvaltı salonu açmak ve işletmektir. İş hayatının bir getirisi olan ve yoğun iş temposu nedeniyle evde kahvaltı yapacak zamanı bulamayan çalışanların tercih ettiği, hafta sonları ailelerin ev dışında kahvaltı yapmak için tercih ettikleri, sosyal olarak insanların tercih ettikleri kahvaltı salonlarını açmak karlı bir iş fikridir. Bir kahvaltı salonu açmak için farklı kurumlardan resmi izinlerin alınması, farklı yörelere ait kahvaltılık yiyeceklerin araştırılması, personellerin eğitilmesi, kaliteli ve konforlu bir hizmet verilmesi gereklidir. Peki karlı bir iş fikri olan kahvaltı salonu açmak için neler yapılmalıdır ?

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır mı? Günümüzde kazancı yüksek iş fikirlerinden birisi de kahvaltı salonu açmak ve işletmektir. İş hayatının bir getirisi olan ve yoğun iş temposu nedeniyle evde kahvaltı yapacak zamanı bulamayan çalışanların tercih ettiği, hafta sonları ailelerin ev dışında kahvaltı yapmak için tercih ettikleri, sosyal olarak insanların tercih ettikleri kahvaltı salonlarını açmak karlı bir iş fikridir. Bir kahvaltı salonu açmak için farklı kurumlardan resmi izinlerin alınması, farklı yörelere ait kahvaltılık yiyeceklerin araştırılması, personellerin eğitilmesi, kaliteli ve konforlu bir hizmet verilmesi gereklidir. Peki karlı bir iş fikri olan kahvaltı salonu açmak için neler yapılmalıdır ?

1 ) Resmi izinler alınmalıdır: Kahvaltı salonu açmak için öncelikle işletme açmak için gerekli olan ilgili belediye izinleri alınmalı ve iş yeri açma ruhsatı alınmalıdır. Açacağınız kahvaltı salonu, gıda ve yiyecek barındırdığı için sağlamanız gereken şartlar vardır, Bu şartlar; yiyeceklerin taze olması şartı, saklama koşullarının belediye şartlarına uygun olması gibi şartlar yerine getirilmiş olmalıdır. Ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izin ve ruhsatı alınarak resmi olarak kahvaltı salonu açma izinleri tamamlanmalıdır.

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?
Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?

2 ) Farklı lezzetler: Bir kahvaltı salonu açma düşünceniz var ise öncelikle yapmanız gereken farklı yörelere ait lezzetleri keşfetmek ve bu lezzetleri kahvaltı salonunuzda müşterilerinize sunmaktır. Günümüzde organik yiyeceklere ve farklı lezzetlere olan yoğun istek ve özlemi göz önünde bulundurduğunuzda farklı ve organik lezzetleri müşterilerinize sunmalı, müşterilerinizin memnuniyetini ve beğenisini kazanmalısınız. Kahvaltı için insanların yoğun bir şekilde tercih ettiği, omlet, menemen, börek, gözleme, mıhlama, yumurta türevleri, peynir çeşitleri, mevsimlik yiyecekler, süt ürünleri, taze meyve suları gibi yiyecekleri ve içecekleri müşterilerinize sunmalısınız.

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?
Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?

3 ) İş yeri seçimi ve personel: Kahvaltı salonu için merkezi bir alanda bir yer tercih etmelisiniz. Bu sayede amacı kahvaltı yapmak olmayan ancak kahvaltı lezzetlerini görünce merak edip tatmak isteyenleri kahvaltı salonuna çekebilir, gerilla pazarlama taktiğini çok rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kulaktan kulağa pazarlama ve tanıtımı da bu şekilde yaparak maliyet harcamadan sadece iş yeri tercihi ile tanıtımınızı yapabilirsiniz. Personel eğitimi özellikle yiyecek salonlarında çok önemlidir. İnsanlar, kahvaltı yapmak veya yemek yemek amacıyla geldiklerinde kendilerini özel hissetmek isterler. Bu nedenle personel seçimini dikkatli bir şekilde yapmak ve uzmanlarca personele eğitim aldırarak müşteri memnuniyeti sağlamak gereklidir. Bu sayede kahvaltı salonunuz sadece personeliniz aracılığı ile başkalarına da tavsiye edilecektir.

Benzer içerik:  Zynga, Türk Oyun Şirketi Rollic'i 168 Milyon Dolara Satın Aldı

Kahvaltı Salonu Açma Maliyeti

İnternetten Para Kazanmanın En İyi Yolları
Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır? Para Kazandırır Mı?

Bir kahvaltı salonu açabilmek için gerekli olan maliyet şu şekilde hesaplanabilir. Öncelikle kiralayacağını salonun büyüklüğüne göre bir kira bedeli olacaktır. Bu bedel salon büyüklüğüne göre aylık 1000 TL ile 10000 TL arasında olabilir. Maliyet tablosunun birinci basamağı kiradır. Daha sonra maliyet tablosunda yer alacak olan kalem kahvaltılık malzemeler için ayrılması gereken bütçedir. Bu bütçe yine salon menüsüne göre farklılık gösterir. Ortalama olarak 5000 TL olarak hesaplanabilir. Bir veye iki kişi çalıştıracağınız düşündüğünüzde ortalama bir kahvaltı salonunun maliyeti size 15000 TL olacaktır. Eğer kahvaltı salonunuzu biraz büyük bir salon olarak düşünürseniz, maliyetiniz artacak ve 30000 TL olacaktır.

Kahvaltı salonu bayiliği veren firmalar

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır Para Kazandırır Mı
Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır Para Kazandırır Mı

Günümüzde kahvaltı salonu bayiliğini franchising sistemi ile veren kahvaltı salonu zincirleri vardır. Bunlar ülke genelinde bilinen Van Kahvaltı salonu zincirleri ve Urfa Kahvaltı salonu zincirleridir. Bu işletmelerin bir zinciri olmak istediğinizde isim hakkı olarak belirli bir miktar ücret ödeyip, salonu işletme konseptine göre dekore ettiriyor ve menülerinizide işletme menülerine uygun olarak belirliyorsunuz. Bu şekilde reklam ve tutundurma kampanyaları yapmanıza gerek kalmadan kahvaltı salonunuzu işletebiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel