İstanbul Kartlar Mobil Uygulama Oluyor

 İstanbul Kartlar Mobil Uygulama Oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin şirketlerinden olan BELBİM A.Ş, İstanbul kartlara alternatif olarak yepyeni bir mobil uygulamayı duyurdu. İndir, yükle, okut, geç işlemleriyle çalışacak olan mobil uygulama, QR (kare) kod okutarak toplu taşımaya binmenizi sağlayacak.


İlginizi Çekebilir: Getir Uygulamasına Silikon Vadisinden Dev Yatırım

İBB ortak şirketi BELBİM A.Ş, 1995 yılında kullanıma sunulan akbilleri 2009 yılında durdurmuş ve yepyeni toplu taşıma kartlarını sunmuştu. Akbiller ise bu nedenle tarihe gömülmüştü. Şimdi ise yepyeni bir alternatif ile İstanbul Kartlar da tarihe gömülebilir. BELNİM A.Ş.’nin duyurduğu yeni toplu taşıma modeli bir çok insanın ilgisini çekiyor. Projeye göre yeni geliştirilecek olan mobil uygulamayı tüm İstanbullular cep telefonlarına ücretsiz olarak indirecek, daha sonra ise içerisine telefondan yükleme yapabilecekler. Uygulama üzerinden yükledikleri bakiyeyi de İstanbul’daki tüm toplu taşımalarda telefonları aracılığıyla kare kod okutarak kullanabilecekler.

İstanbul Kartlar Mobil Uygulama Oluyor

Yapılan açıklamalara göre yapılacak olan bu mobil uygulama indir, yükle, okut, geç işlemleri ile çalışacak ve cep telefonlarındaki uygulamalardan toplu taşımalarda karekod okutarak geçiş yapabileceksiniz. İlk olarak uygulamanın metrobüs üzerinde deneneceğini açıklayan yetkililer, daha sonra da vapur, metro gibi toplu taşımalara da entegre edileceğini söyledi.

İlgili İçerik  Xiaomi, İngiltere'de Bulunan İlk ve Tek Mağazasını Kapattı

Çevre dostu olan bu yeni mobil uygulamaya destek veren bir çok uzman, toplu taşıma kartlarının tamamen kalkması gerektiğini belirtti. Sosyal medyada bir çok kişi istanbul kartların yerini alabilecek olan bu mobil uygulamaya destek verdiğini belirtti.

Fakat henüz akıllı telefon kullanmaya alışkın olmayan vatandaşlarımız eğer İstanbul Kart kullanımı sonlandırılırsa zorluk yaşayabilir. Ayrıca mobil uygulama, herhangi bir internet probleminde sorun yaratarak toplu taşımalara binmemize engel olabilir. Bu gibi problemlerin ne gibi çözümleri var şuan tam olarak bilmiyoruz fakat ilerleyen zamanlarda konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşacağız…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın