İşlemler Bitti: Peak Games, 1,8 Milyar Dolara Satıldı

Günlerdir konuşulan satın alma işlemi Peak ve Zynga arasında gerçekleşti. Peak Games, 1,8 milyar dolarlık dev bir yatırım ile Zynga'ya satıldı.
 İşlemler Bitti: Peak Games, 1,8 Milyar Dolara Satıldı

Türkiyenin en büyük girişimlerinden biri olan Peak Games hakkında günlerce konuşulan iddialar sonunda gerçekleşti. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan ve daha önce Türkiye’deki şirketlere milyonlarca dolarlık yatırım yapan Zynga, Peak Games’i 1,8 milyar dolara satın aldı.

Konu hakkında iddia olarak ortaya çıkan ve bizim de sizlerle haberimizde paylaştığımız Peak Games ve Zynga anlaşması, artık iddia olmaktan çıkarak doğrulandı. Peak Games, Türkiye’de 1 milyar dolar üzerinde bir miktarla satılan tek girişim olmayı da başardı. Tasarladığı mobil oyunlar ile tüm dünyada milyonlarca kişiye ulaşmayı başaran Peak Games, yalnızca Toy Blast isimli bir oyunu ile 1 milyar dolarlık dev bir gelir elde etmeyi başarmıştı.

Geçtiğimiz zamanlarda büyük televizyon kanallarına aynı anda reklam veren ve bir çok kişinin ilgisini çeken Peak Games, Türkiye’nin öne çıkan şirketlerinden biriydi. Bugün yapılan resmi anlaşma ile birlikte imzalar atıldı ve Peak Games, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden olan Zynga’ya 1,8 milyar dolara satıldı.Bu anlaşmaya Türk Lirası ile baktığımızda 12 milyar 250 milyon liralık bir anlaşma olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemler Bitti: Peak Games, 1,8 Milyar Dolara Satıldı

Anlşamanın 900 milyon dolarlık bir bölümü nakit olarak ödenirken, 900 milyon dolarlık diğer bir kısmı hisse olarak verildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü; “10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye’den ortaya çıkardık. Bu hem Peak hem de ülkemiz adına gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik.” şeklinde konuştu. Devamında ise “Yaptığımız anlaşma en temelinde Peak’in bütün ekibine, yaptıklarına ve yapacaklarına olan güvenin ve Peak’in potansiyelinin bir göstergesi. Mutluyuz, gururluyuz ama en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız.” dedi.

İlgili İçerik  Elektrikli ATV Cyberquad'ın Çıkış Tarihi Açıklandı

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise Peak ile anlaşmaktan mutluluk duyduklarını şu sözlerle belirtti; “Peak’e aramıza hoş geldin demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı 8’e çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek

Peak Games Televizyon Reklamı

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın