İran’ın İnternet Yasağı 176 Milyon Dolarlık Zarara Uğrattı

 İran’ın İnternet Yasağı 176 Milyon Dolarlık Zarara Uğrattı

İran’da Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımlar sebebiyle bir süredir bir çok şeye zam getirilmekteydi. Bu zamları protesto eden halk internet aracılığı ile gruplanabiliyordu. İran hükümeti ise buna son çare olarak internet bağlantısını ülke genelinde engellemeyi düşündü. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer bu yasağın 2. bir emre kadar da süreceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz zamanlarda yaşanan bu olaylar ülke genelinde büyük zararlara sebep oldu.

İran ABD yaptırımları sonrası bir çok şeye zam getirmesi ve bu durumun ülkeyi daha fazla karıştırmaması için tüm ülkede interneti yasaklayarak zamlara devam etmesi ülke içinde büyük problem yarattı. İnternet ortamında iş yapan işletmeler ve kuruluşlar 1 günde toplam 176 milyon dolarlık, yani 1 milyar TL’lik zarara uğradı. Konu ile ilgili açıklama yapan İran Meclisi İnovasyon & Teknoloji Grubu Başkanı Hüseyni bu yasağın ülkeyi ve işletmeleri büyük bir zarara uğrattığını belirtti. Hüseyni, açıklamasında şunları belirtti;

İlgili İçerik  Escobar Inc, Apple'a 2,6 Milyar Dolarlık Dava Açtı
İran'ın İnternet Yasağı 176 Milyon Dolarlık Zarara Uğrattı
İran’ın İnternet Yasağı 176 Milyon Dolarlık Zarara Uğrattı

Hazırlanan raporlara ve verilere göre, internet alanında iş yapan firmalar ve kişiler, internet kesintisi sebebiyle günlük 176 milyon dolardan fazla zarara uğradı. Meclis, bu alandaki yasakları kısıtlamalı ve internet alanında çalışan kişilerin zararını en aza indirmelidir.

Huseyni

İran’da internetin kesilmesinden sonra halk daha çok karışmıştı ve herkes büyük bir tepki göstermişti. Bir günlüğü 176 milyon dolara mal olan internet kesintisi İran’a da zarar vermiş oldu. 24 saat olması düşünülen fakat 2 gün süren yasak İrandaki benzin zamlarının protestolarını engellemek için yapılmıştı. Ülke, İnternet erişimini engelleyerek zam konularındaki İnternet Haberlerinin yayılmasını önlemişti.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın