iOS 14, TikTok’un Panodaki Şeyleri Okuduğunu Ortaya Çıkardı

Apple'ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iOS 14'ün bir özelliği, TikTok'un pano'daki kopyalanan mesajlara erişebildiğini ortaya çıkardı.
 iOS 14, TikTok’un Panodaki Şeyleri Okuduğunu Ortaya Çıkardı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan ve özellikle gençler tarafından tercih edilen TikTok, bu sefer skandal bir haber ile karşımızda. Geçtiğimiz zamanlarda iOS 14‘ün tanıtılması ile birlikte bir çok özellik de iPhone kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Bu özelliklerden biri de hangi uygulamanın nelere erişebildiğini gösterme özelliğiydi.

Güvenlik ve gizlilik konusunda pek çok geliştirme yapılan iOS 14 işletim sistemi ile birlikte pek çok uygulamanın neler yaptığı ortaya çıktı. Bu uygulamalardan en çok dikkat çekeni de TikTok oldu. Ortaya çıkan şeylere göre TikTok, kullanıcıların kopyaladığı ve panoda bulunan tüm şeylere erişebildiği ortaya çıktı.

Yukarıdaki videodan da gördüğünüz gibi iOS 14, hangi uygulamanın panoya erişimi olduğunu anlık olarak gösteriyor. Bir kullanıcı, TikTok uygulaması kapalıyken Instagram yorumlar bölümüne yazı yazıyor ve bu yazılar panoya girdiğinde anlık olarak TikTok tarafından okunabiliyor.

İlgili İçerik  TikTok Liderliğe Yükseliyor! 1.5 Milyar Kullanıcıya Ulaşıldı

İlgili konunun ortaya çıkmasından sonra sosyal medya devi TikTok, kullanıcıların panodaki verilerini okumaktan vazgeçerek ilgili özelliği uygulamadan kaldırdı. Ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TikTok sözcüsü, kullanıcıların panodaki verilerine “spam” davranışları izleyebimek adına eriştiğini belirtti.

iOS 14, TikTok'un Panodaki Şeyleri Okuduğunu Ortaya Çıkardı

TikTok’un bunun gibi pek çok şeye erişmesi de kullanıcılarda gizlilik ve güvenlik endişelerine sebep oldu. Bir Reddit kullanıcısının yaptığı “tersine mühendislik” işlemi ile bişrlikte TikTok’un nelere erişebildiği de ortaya koyuldu. Buna göre TikTok, kullanıcıların kopyalanan verileri dışında pek çok şeyi okuyabiliyor. Cihazınızda kurulu olan uygulamalar, cihazınızın rootlu veya rootsuz olduğu bilgisi, kopyaladığınız şeyleri yedekleyebilme yetkisi, uygulama kapalıyken kamera ve mikrofona erişme yetkisi, galerinizdeki tüm medyalara erişme yetkisi gibi pek çok yetki TikTok uygulamasında bulunuyor.

Uzmanlar tarafından endişeyle karşılanan tüm bu özellikler, Reddit kullanıcısının tersine mühendislik yöntemiyle ortaya koyuldu. İlerleyen zamanlarda konu ile ilgili gelişmeleri aktaracağız, takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Fold Lite Fiyatı ve İşlemcisi Sızdırıldı başlıklı makalemizde Akıllı Telefon, Galaxy Fold ve Katlanabilir Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın