iOS 14 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri ve Görüntüleri

Dev teknoloji şirketi Apple, WWDC 2020 Etkinliklerinde iOS 14 sürümünü de tanıttı. İşte iOS 14 Özellikleri ve ilk görüntüleri...
 iOS 14 Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikleri ve Görüntüleri

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple, her yıl düzenlediği WWDC 2020 etkinliklerini bu yıl da düzenledi. Bugün düzenlenen etkinliklerde Apple iOS 14 işletim sistemi de tanıtıldı. iOS 14‘ün tüm özellikleri ve ilk görüntüleri de bu etkinlikte tanıtıldı.

Dikkat çeken Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) bugün saat 20:00 itibarıyla başladı. Milyonlarca kişinin internet’ten canlı olarak takip ettiği konferansta dikkat çeken şeyler paylaşıldı. iOS 14 bugün tanıtılırken, birkaç gün devam edecek olan etkinlikler kapsamında Apple tvOS, MacOS ve watchOS‘un yeni güncellemeleri de tanıtılacak.

Etkinlik kapsamında en çok merak edilenlerden biri olan iOS 14 de böylelikle karşımıza çıkmış oldu. iOS 14’ün hangi cihazlarda yayınlanacağı, bizleri nelerin beklediği, tasarımı ve yeni özellikleri gibi bir çok şey de bizlere aktarıldı. Gelin hep birlikte iOS 14’ün detaylarına göz atalım…

iOS 14 Güncellemesi Alacak Telefon Listesi

Eylül ayında yayınlanacak olan iOS 14 sürümü, daha önce de haberimizde aktardığımız gibi iOS 13 güncellemesi alan tüm telefonlara gelecek. Yani aşağıdaki telefonlardan birini kullanıyorsanız, iOS 14 güncellemesi alabilirsiniz.

 1. iPhone SE (2020)
 2. iPhone 11 Pro Max
 3. iPhone 11 Pro
 4. iPhone 11
 5. iPhone XS Max
 6. iPhone XS
 7. iPhone XR
 8. iPhone X
 9. iPhone 8 / iPhone 8 Plus
 10. iPhone 7 / iPhone 7 Plus
 11. iPhone SE (2016)
 12. iPhone 6s / iPhone 6s Plus

iOS 14 Özellikleri

iOS 14 Özellikleri

iOS 14 güncellemesi ile birlikte karşımıza çıkacak olan özelliklerden ilki App Library, yani uygulama kütüphanesi olarak karşımıza çıkıyor. App Library özelliği iPhone kullanıcılarının oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi telefonlardaki uygulamalar bazen çok kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor ve bu karmaşıklıkta girmek istediğimiz uygulamayı aramak zaman alabiliyor.

App Library | Uygulama Kütüphanesi

App Library ile birlikte iPhone cihazlarınızda en çok kullandığınız uygulamalar otomatik olarak kategori halini alacak ve girmek istediğiniz uygulamaya kolaylıkla erişebileceksiniz. Bu sayede ana ekranınız oldukça sade bir tasarıma kavuşmuş olacak. Ayn ızamanda “zamandan” da tasarruf etmiş olacaksınız.

Apple Widgets

Diğer yandan karşımıza çıkan bir diğer özellik de ana ekrana widget ekleyebilme özelliği. Apple Widgets ile birlikte iOS 14’te iPhone cihazlarınızın ana ekranlarına dilediğiniz widget’ı ekleyebileceksiniz. Bunlar bildiğiniz gibi ekran saati, hava durumu, tarih gibi çeşitli şeyler olabilir. Android kullanıcılarının uzun zamandır kullanımına sunulan özellik, bundan sonra iPhone kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek.

İlgili İçerik  ABD'de Black Friday Satışları 43 Milyar'ı Buldu

Siri

iOS 14’ün yayınlanması ile birlikte iPhone’ların sesli asistanı Siri’de de bazı değişikler olacak. iPhone cihazlarınızda herhangi bir uygulama kullanırken Siri açtığınızda tam ekran kaplanmayacak. iOS 14 güncellemesi ile herhangi bir uygulamadayken Siri’yi açmanız durumunda ekranın altında küçük bir simge halinde açılacak. Ayrıca Siri ile artık sesli mesaj gönderilebilecek.

Video Sabitleme

iPhone kullanıcıları tarafından uzu nzamandır beklenen özelliklerden biri olan “Picture in Picture” özelliği iOS 14 ile birlikte bizlere sunulacak. Bu özellik sayesinde herhangi bir makale okurken, bir uygulamada gezinirken, sohbet ederken veya telefonda herhangi bir şey yaparken video izleyebileceksiniz.

Haritalar

iOS 14 ile birlikte gelecek olan güncellemeler arasında Apple Haritalar da yer alıyor. Haritalar, bir çok servisten rehberler alarak kullanım kolaylığı sağlayacak. Ayrıca haritalar içerisinde bisiklet yolu önerisi de bulunacak.

Mesajlar Değişiyor

iOS 14 ile gelecek olan güncellemelerden en çok ilgi çekenlerden biri de Mesajlar. Oldukça iyi bir gelişme yaşayan Mesajlar uygulaması, artık WhatsApp’a oldukça yakın olacak. iOS 14 ile birlikte Mesajlar’dan grup sohbeti yaptığınızda dilediğiniz kişinin mesajını alıntılayabileceksiniz. WhatsApp’da bulunan cevaplama özelliği ile benzerlik taşıyan bu özellik, grup konuşmasını kolaylaştıracak ve sohbetteki karmaşıklığı engelleyecek.

Çevrımdışı Çeviri

iOS 14 ile birlikte gelecek özellikler oldukça fazla. Bunlardan en iyilerinden biri de çevrımdışı çevişri. Artık internete bağlı olmadan, çevrimdışıyken bile çeviri yapabileceksiniz. Bu sistem ilk başta üstteki görselde de gördüğünüz gibi Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Korece, Arapça, Japonca ve Portekizce dillerini destekleyecek. Daha sonra ise güncelleme alarak diğer diller de eklenecek. Yapay zeka, çeviriyi çevrımdışı şekilde yapabilecek.

Varsayılan Tarayıcı ve E-Posta Uygulaması Değiştirme

iOS 14 ile gelecek olan son özellik de varsayılan tarayıcımızı ve varsayılan e-posta servisimizi değiştirmemizi sağlıyor. iPhone cihazlarınızda varsayılan tarayıcınızı değiştirerek bir bağlantıya tıkladığınızda hangi tarayıcının açılacağını seçebiliyorsunuz. Aynı zamanda varsayılan e-posta adresini de güncelleyebiliyorsunuz. Dilerseniz Google Chrome gibi bir tarayıcı tercih edebiliyor, veya Microsoft E-Posta servislerini de varsayılan olarak kaydedebiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan iOS 14 Bugün Tanıtılıyor: Apple WWDC 2020 Nasıl İzlenir? başlıklı makalemizde Apple, IOS ve iOS 14 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın