Connect with us


Dijital Haberler

İnternetin İlk Yıllarından Bu Yıla: İşte Yıllara Göre En Popüler Web Siteleri

1993-2020 yılları arasında gelmiş geçmiş en popüler internet siteleri açıklandı. Yıllara göre en popüler internet siteleri ve ziyaretçi sayıları da belli oldu.

Zaman:

Tarih:

1993-2020: İşte Yıllara Göre En Popüler Web Siteleri

1960 yılında ABD‘de çalışmalarına başlanan, 1969 yılında ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığının bilgisayarları birbirine bağlaması ve iletişime geçebilmesi için geliştirilen ARPANET, o yıllarda yalnızca askeri alanlarda kullanılıyordu. Bir süre askeri alanda kullanılan ve birçok ülke tarafından askeri alanlarda geliştirilen bu teknoloji, daha sonra World Wide Web, yani WWW ile herkesin kullanabileceği bir internet teknolojisine döndü.

Tabii ki bu dönüşüm uzun yıllar içerisinde gerçekleşti. 1969 yılında askeri alanlarda kullanımına başlanan ARPANET, 1991 yılında World Wide Web ile herkesin kullanımına sunuldu. Bu yıllarda internet yaygın olmasa da, yıllar geçtikçe bu teknoloji popülerleşmeye başladı. 30 Nisan 1993 tarihinde ise WWW ön eki ile ilk internet sitesi kuruldu. CERN tarafından geliştirilen ilk WWW ön ekli internet sitesi, herkesin erişebileceği şekilde yayınlanmıştı.

İşte 1993 yılında başlayan bu yolculukta günümüze dek devasa bir değişim yaşandı. Captain Gizmo, konu hakkında dikkat çeken bir video hazırladı. 1993 yılında kurulan ve en popüler olan AOL adlı internet sitesi aylık 405 milyon ziyaretçi alıyordu. Bu yıllar için devasa rakamlar olurken, günümüzde bunların çok daha üstüne çıkıldı. Yıllar geçtikçe internet sitelerinin ziyaretçilerinde de çok büyük artışlar oldu. 1993-2000’li yılların en popüler sitesi AOL aylık 405 milyon ziyaretçi alırken, 2000-2006’lı yılların en popüler web sitesi Yahoo ise aylık 5 milyar 500 milyon ziyaretçi alıyordu. Ortalama olarak paylaşılan bu rakamlar, yıllar geçtikçe değişti ve her geçen yıl internetin liderleri farklılık gösterdi. 1993’de AOL’de olan liderlik, 2000’li yıllarda Yahoo’ya geçti.

Benzer içerik:  Türk Telekom, 75 GB'lık Dosyayı 1 Dakikada İndirebilen "XGS-PON" Teknolojisini Test Ediyor
İnternetin İlk Yıllarından Bu Yıla: İşte Yıllara Göre En Popüler Web Siteleri 1993-2020 yılları arasında gelmiş geçmiş en popüler internet siteleri açıklandı. Yıllara göre en popüler internet siteleri ve ziyaretçi sayıları da belli oldu.

Her geçen yıl zirvedeki isim değişirken, AOL ardından Yahoo ve Google arasında çok büyük bir rekabet başaldı. 2000-2006’lı yıllar arasında aylık 5,5 milyar ziyaretçiyle zirveye yerleşen Yahoo, 2006-2008 yılları arasında yerini Google’a kaptırdı. Googlei bu yıllar arasında aylık olarak 8,3 milyar ziyaretçi alıyordu. Daha sonra 2008-2010 tarihleri arasında Yahoo tekrar yükseliş gösterdi ve 11,6 milyar aylık izyaretçi ile zirveye yerleşti. Fakat 2010 yılının ardından bugüne dek zirveye yerleşen Google’ı yerini kimse sarsamadı. Aylık 81 milyardan fazla ziyaretçi alan Google, web siteleri arasında zirveyi büyük bir farkla sağlamlaştırdı.

Bünyesinde YouTube’u da barındıran Google, böylelikle günümüzde dünyanın en çok kullanılan 2. web sitesine de sahip olan bir şirket oalrak karşımıza çıkıyor. Web dünyasında çok büyük bir başarı yakalyan Google, 10 yıldır zirvedeki konumunu koruyor. Diğer bir yandan günümüzde 29 milyara yakın ziyaretçi sayısıyla Facebook da dünyanın en çok kullanılan 3. web sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz hemen aşağıdan 1993-2020 yılları arasında, yıllara göre en popüler internet sitelerini ve ziyaretçi sayılarını video olarak görebilirsiniz.

Yıllara Göre En Popüler İnternet Siteleri

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir