Connect with us


Dijital Haberler

İnternet Hız Rekoru Yeniden Kırıldı: 178 Terabit/s

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hızları da hızla yükseliyor. Yeni ortaya çıkan rekor, şuan kullandığımız hızın çok daha üstünde, saniyede 178 Terabit.

Zaman:

Tarih:

İnternet Hız Rekoru Yeniden Kırıldı: 178 Terabit/s

Son yıllarda gelişen teknoloji, internet hızlarının da artmasını ve gün geçtikçe daha hızlı internet kullanmamızı sağlıyor. Sizlere haberimizde aktardığımız gibi 2020’nin başlarında, Mayıs ayında ortaya çıkan bilgilere göre dünyanın en yüksek internet hızına ulaşılmış ve bu hız 44,2 Terabit/s olarak açıklanmıştı. Fakat yeni ortaya çıkan haberlere göre bunun 4 katından da yükseğe, saniyede 178 Terabit internet hızına ulaşıldı.

Londra Üniversitesi Akademisi , Xtera ve KDDI Research’tan bazı mühendisler, daha fazla veriyi daha küçük veri paketlerine sığdırmaya çalıştı ve bunun için özel teknolojiler geliştirdi. Fiber optik altyapısı ile yüksek boyuttaki bilgileri daha küçük veri paketleri olarak sıkıştıran araştırmacılar, dünyanın en yüksek internet hızı rekorunu da bu süreçte kırmayı başardılar.

İlgili çalışma, IEEE Photonics Technology Letters dergisinde yayınlanan bir makale ile ortaya çıktı. Buna göre araştırmacılar, oldukça geniş bir araştırma yürüterek dünyanın en hızlı interneti rekorunu kırmayı başardı ve tam olarak saniyede 178 Terabitlik hız yakaladı. Bu internet hızına baktığımızda, 50 GB boyutundaki dünyanın en sevilen video oyunu olan GTA 5’i indirdiğinizi varsayarsak, 1 saniyede 3.560 kez GTA 5 indirebileceğiniz anlamına geliyor. Bu da dünya üzerinde bugüne kadar görülmemiş bir internet hızı diyebiliriz.

Benzer içerik:  TBMM'de "Dijital Mecralar Komisyonu" Kuruluyor
İnternet Hız Rekoru Yeniden Kırıldı: 178 Terabit/s Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hızları da hızla yükseliyor. Yeni ortaya çıkan rekor, şuan kullandığımız hızın çok daha üstünde, saniyede 178 Terabit.

Bu internet hızına henüz herkesin kullanabileceği şekilde ulaşılmasa da, son zamanlarda internet hızı konusunda pek çok çalışma yapılıyor ve bu çalışmalarda Gbit’in de üstüne çıkılarak Terabit hızlarına geçiliyor. 2020 Mayıs hızında gelen 44,2 Terabit/saniye rekoru, 3 ay sonra yani Ağustos ayında 178 Terabit/saniye olarak yeniden kırıldı.

Şuanda tüketicilerin de kullanabileceği şekilde dünyanın en hızlı interneti 10 GB/s seviyelerinde diyebiliriz. Fakat araştırmalar bu şekilde sürdürülürse, yakın bir gelecekte GB seviyeleri de geride bırakılarak internette Terabit hızına geçiş yapılabilir.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir