Connect with us


Dijital Haberler

Instagram’ın Silinen Verileri 1 Yıl Boyunca Depoladığı Ortaya Çıktı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram’ın silinen verileri 1 yıl boyunca depoladığı ortaya çıktı.

Zaman:

Tarih:

Instagram'ın Silinen Verileri Depoladığı Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram hakkında oldukça dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Bağımsız bir güvenlik araştırmacısının Instagram üzerinde yaptığı araştırmalar sırasında ortaya çıkan bu detay, binlerce kişinin dikkatini çekti. Konuyla ilgili Instagram tarafından açıklama yapıldı ve siber güvenlikçiye ödül verildi.

Saugat Pokharel isimli bir siber güvenlik araştırmacısı, araştırmaları sırasında Instagram’ın veri indirme bölümünü kullanmak istedi. Bunun ardından Instagram’ın veri indirme hizmeti ile hesabının tüm bilgilerini indiren Saugat Pokharel, indirdiği dosyaların içinde oldukça ilginç şeylere de rastladı. Saugat Pokharel, indirdiği dosyalarda daha önce sildiği mesajları ve fotoğrafları görünce oldukça şaşırdı.

Instagram’ın, kullanıcıların silmesine rağmen 1 yıldır bu bilgileri barındırdığını tespit eden güvenlik araştırmacısı Pokharel, hemen bu durumu Instagram’a bildirdi. Instagram ise Pokharel’in bildirimi ardından bulduğu açık için 6.000 dolarlık ödül verdi ve açığı kapattı. Daha sonraysa konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Açıklamalara göre bu sorun herhangi bir kişinin Instagram verilerinin ele geçirilmesine veya başka bir soruna yol açmamış.

Benzer içerik:  ABD'de Bir Yargıç, TikTok'un Yasaklanma Kararını Durdurdu
Instagram'ın Silinen Verileri 1 Yıl Boyunca Depoladığı Ortaya Çıktı Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram'ın silinen verileri 1 yıl boyunca depoladığı ortaya çıktı.

Konuya ilişkin TechCrunch’a açıklamalarda bulunan Instagram sözcüsü “Araştırmacı, Instagram’da ‘veri indirme’ aracımızı kullanan birisinin silinmiş Instagram resimlerinin ve mesajlarının bilgilerinin bir kopyasına dahil edileceği bir sorun bildirdi. Sorunu çözdük ve herhangi bir kötüye kullanım kanıtı görmedik. Bu sorunu bize bildirdiği için araştırmacıya teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verdi. Diğer bir yandan güvenlik araştırmacısı Pokharel, bu hatayı geçtiğimiz yılın(2019) Ekim ayında bildirse de, ilgili hata geçtiğimiz ay kapatılmış.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir