Connect with us


Dijital Haberler

Instagram’ın Başı Dertte: Milyonlarca Çocuğun Bilgisini İfşa Etmekle Suçlanıyor

Sosyal medya platformu Instagram’ın çatı şirketi Facebook, Instagram’a kayıtlı milyonlarca çocuğun kişisel bilgilerini ifşa etmekle suçlandı.

Zaman:

Tarih:

Instagram'ın Başı Dertte: Milyonlarca Çocuğun Bilgisini İfşa Etmekle Suçlanıyor Sosyal medya platformu Instagram'ın çatı şirketi Facebook, Instagram'a kayıtlı milyonlarca çocuğun kişisel bilgilerini ifşa etmekle suçlandı.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bu sefer oldukça büyük bir suçlamayla karşı karşıya kaldı. Facebook‘un bünyesinde bulunan dev sosyal medya platformu Instagram, kendisine yöneltilen suçlamalara/iddialara göre milyonlarca çocuğun platforma kayıtlı olan iletişim bilgilerini açığa çıkardı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından Facebook’a karşı başlatılan soruşturmada, Instagram’a kayıtlı olan 18 yaş altındaki çocukların platforma kayıtlı olan iletişim bilgilerinin açığa çıktığı belirtildi. Yani Veri Koruma Komisyonu tarafından başlatılan soruşturmaya göre Instagram, 18 yaş altında olan çocukların e-posta adresleri, telefon numarası gibi bilgilerini halka açık bir şekilde yayınlıyor.

Başlatılan soruşturmada ilk olarak, Facebook’un bu tür bilgilere sahip olmak için yasal izninin olup olmadığı soruşturulacak. Diğer bir yandan bir diğer soruşturmayla da Facebook’un Instagram platformu üzerinde veri koruma kurallarına uyup uymadığı araştırılacak. Eğer Instagram’daki hesap ve profil ayarları DPC tarafından belirlenen veri koruma kurallarına aykırı bulunursa, Instagram’ın çatı şirketi olan Facebook’a devasa bir para cezası kesilebilir.

Benzer içerik:  Facebook, Soğan Resmini "Aşırı Cinsellik" Diyerek Kaldırdı
Instagram'ın Başı Dertte: Milyonlarca Çocuğun Bilgisini İfşa Etmekle Suçlanıyor Sosyal medya platformu Instagram'ın çatı şirketi Facebook, Instagram'a kayıtlı milyonlarca çocuğun kişisel bilgilerini ifşa etmekle suçlandı.

Açıklamalara göre bu soruşturmalar kapsamında eğer Facebook suçlu bulursa ve 18 yaş altındaki çocukların iletişim bilgilerini ifşa etmekten suçlanarak ceza alırsa, Instagram platformundan küresel olarak elde edilen yıllık gelirin %4‘ü kadar para cezası ödemek zorunda kalabilir. Bununla birlikte Facebook’un haksız bulunması durumunda ödenecek olan cezanın 20 milyon Euro civarında olabileceği söyleniyor. Bu da güncel kur üzerinden baktığımızda yaklaşık 186 milyon TL ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir