İnstagram’ın 2019 Yılı Toplam Reklam Geliri Açıklandı

 İnstagram’ın 2019 Yılı Toplam Reklam Geliri Açıklandı

2012 yılında Instagram‘ı tam 1 milyar dolara satın alan Facebook, sosyal paylaşım platformu Instagram‘ın sadece reklamlı gelir modelinden her yıl oldukça büyük bir gelir elde ediyor. Facebook‘a yakın şirketler tarafından açıklanan rakamlara göre Instagram’ın yıllık reklam geliri 20 milyar doları buluyor.


İlginizi Çekebilir: YouTube 2019 Reklam Geliri Açıklandı

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2012 yılında Instagram platformunu tam 1 milyar dolara satın almıştı. Bu dev yatırım ile Instagram’ı Facebook’un bünyesine katan genç girişimci Mark Zuckerberg, platform üzerinden her ay 1,5 milyar doları geçen reklam geliri sağlıyor.

Facebook’un Instagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldığında platformun herhangi bir geliri yoktu. Çünkü tamamen ücretsizdi ve reklam barındırmıyordu. Facebook, Instagram’ı bünyesine kattıktan sonra işletmelere reklam satmaya başladı ve platform devasa miktarlarda gelirler sağladı.

İlgili İçerik  Instagram Hesabı Kapatma ve Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır
Instagram Takipçi Gruplandırma Nedir?

Ayrıca açıklamalara göre Instagram üzerinden elde edilen 20 milyar dolarlık yıllık gelir, Facebook’un yıllık değerinin çeyreği ile eşdeğer miktarda. 1 milyar dolara satın alınan bir platformun yıllık 20 milyar dolar gelir sağlaması ve dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu Facebook’un gelirinin çeyreğine erişmesi oldukça ilginç bir durum.

Aynı durum, dün haberini yaptığımız YouTube için de geçerli. Google CEO’su Sundar Pichai‘nin yaptığı açıklamalara göre 2006 yılında 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, sadece reklamlardan 2019 yılında 15 milyar dolarlık bir gelir sağlamış. Fakat görünüşe göre Instagram, dünyanın en büyük dijital video paylaşım platformunu da geride bırakıyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın