Connect with us


Dijital Haberler

Instagram’da Covid-19 İlaç Reklamı Yapan Ünlülere Ceza Yağdı

Sosyal medya platformu Instagram üzerinde Covid-19’a iyi geldiği iddialarıyla ilaç reklamı yapan Türk ünlüler, büyük para cezalarıyla karşılaştı.

Zaman:

Tarih:

Instagram'da Covid-19 İlaç Reklamı Yapan Ünlülere Ceza Yağdı

Geçtiğimiz 2019 yılının son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bundan kısa bir süre sonra tüm dünyaya yayılan corona virüsü, dünyayı etkisi altına almayı başardı. Aylardır milyonlarca insanı tehdit eden covid-19 salgını, maalesef bastırılamadı ve ilaç geliştirilemedi. Fakat buna rağmen sosyal medyada covid-19’a karşı işe yaradığı iddia edilen ilaçların reklamları yayılmaya başladı. Hatta bu reklamları Türkiye’nin en ünlü kişileri bile yayınladı.

Türkiye’nin en ünlü kişileri arasında olan ve Instagram‘da milyonlarca takipçileri bulunan Türk ünlüler, covid-19’a karşı iyi geldiğini öne sürdükleri bir ilacın reklamını yayınlamıştı. No Attack isimli Türkiye merkezli üretilen bir ilacın reklamını yayınlayan, aralarında Seda Sayan ve Şeyma Subaşı gibi ünlülerin de bulunduğu kişiler, bu ilacın koronavirüs‘e karşı iyi geldiğini ve insanları iyileştirdiğini söylüyordu. Yani covid-19’a karşı ilaç geliştirilmiş izlenimi veriliyordu.

İnsanlar, milyonlarca takipçisi bulunan bu ünlülerin yayınladığı reklamlar ile ilacı satın almaya yöneliyor, eczanelerde bulunduğundan dolayı güvenilir bir ilaç olarak görüyordu. Fakat kısa süre sonra bu reklamlar ve ilaç hakkında soruşturma başlatılmıştı. Covid-19’a ve diğer enfeksiyonalra karşı koruduğu söylenen, covid-19’a yakalansanız bile iyileşebileceğiniz söylenen reklamlar Instagram’dan kaldırıldı. Soruşturma kapsamında bu reklamları yayınlayan ve insanları bu ilaçları almaya teşvik eden kişiler de para cezasına çarptırıldı.

Instagram'da Covid-19 İlaç Reklamı Yapan Ünlülere Ceza Yağdı

Covid-19 döneminde salgından korkan ve buna karşı bir şey arayan insanların bu zaaflarından yararlanarak, alenen dolandırıcı olan kişilere “yardım etmekle suçlanan” ünlü isimlere büyük para cezaları verildi. No Attack isimli ilacın reklamını yayınlayan tüm ünlüler, 104.781 TL para cezasına çarptırıldı. Ayrıca bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamalara göre takviye edici gıdaların, ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtılmasının kesinlikle yasak olduğu belirtildi. İlgili ceza, Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi ünlülere kesildi.

Benzer içerik:  Atiye Dizisinin 2. Sezon Fotoğrafları ve Hikayesi Yayınlandı

Diğer bir yandan ilgili Instagram hesaplarında reklamı yapılan No Attack isimli ilacı geliştiren Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. ve Tic. A.Ş‘ye de para cezası uygulandığı aktarılıyor. Diğer bir yandan bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda, bu tür ürün tanıtımları için ilgili idari birimlerden izin alınması gerektiği, Instagram’da yayılan bu iddiaların ise herhangi bir ilgili idari birim tarafından onaylanmadığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı gibi kurumlar tarafından onaylanmayan ifadelerin “bilimsel olarak kanıtlanamamış” sayılması ve bununla birlikte kanıtlanmayan iddialarla tüketicinin yanıltılması ise suç olarak kabul ediliyor.

Dilerseniz güncel teknoloji ve sosyal medya haberleri için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir