Instagram, Yaş İhlalini Kapatmak İçin Yaş Sorgusu Ekliyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Instagram, uzun zamandır ihlal ettiği yaş politikası için yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor.
 Instagram, Yaş İhlalini Kapatmak İçin Yaş Sorgusu Ekliyor

Son zamanlarda kullanımı oldukça artan sosyal medya platformları, dünya çapında milyonlarca, hatta milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bugün itibarıyla baktığımızda dünya çapında 4 milyara yakın kişi sosyal medya kullanıyor. Tabii ki 4 milyar kişi sosyal medya hesapları kullanırken, bunlar arasında küçük çocuklar da bulunuyor. Bu da sosyal medya platformlarının bazı yaş politikaları uygulamasını gerektiriyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında her kayıt olmak isteyen kişiye yöneltilen yaş sorgusu, uzun yıllardır Instagram üzerinde kullanılmıyor. Instagram’da 13 yaş altı kullanıcıların platforma kayıt olması yasak olarak belirtilse de, platforma kayıt olurken yaş sormadığından dolayı 13 yaş altı kişiler de rahatlıkla Instagram kullanabiliyor. ABD’de geçerli olan 13 yaşından küçük çocukların sosyal medyada korunmasına dair yasayı ihlal eden Instagram, sonunda bunun farkına vararak düzeltme kararı aldı.

Daha önce YouTube’un milyonlarca dolarlık ceza almasına sebep olan yaş sorguları, Instagram’da henüz bir cezaya sebep olmadı. Fakat bunun bir kişi tarafından şikayet edilmesi halinde Instagram da kötü bir mahkeme kararı ile karşılaşabilirdi. Bu sebeple Instagram, yeni güncelleme ile birlikte kayıt olacak kişilere doğum tarihini sormaya karar verdi. Artık 13 yaş altı kişiler, sosyal medya hesabı oluştururken yaş sorgusundan geçemeyecek.

İlgili İçerik  YouTube, Altyazı Gönderme Özelliğini Kaldırıyor
Instagram, Yaş İhlalini Kapatmak İçin Yaş Sorgusu Ekliyor

Normal şartlarda e-posta, kullanıcı adı ve şifre gibi basit sorguları cevaplayarak kayıt olabildiğiniz Instagram, bundan sonra yeni gelecek güncelleme ile birlikte yaşınızı da soracak. Daha önce 13 yaş altını da platforma kabul eden Instagram, bundan sonra 13 yaş altı kullanıcı platformdan uzaklaştıracak. Ayrıca 13 yaş altı eski kullanıcıları da şikayet etmeniz dahilinde hesaplar Instagram tarafından kapatılıyor.

Diğer bir yandan Instagram’a kayıt olurken gireceğiniz yaş bilgileri, Instagram’daki diğer kullanıcılar tarafından görünmeyecek. Bu bilgi sadece hesap sahibi tarafından görüntülenebilecek.

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın