Connect with us


Dijital Haberler

Instagram, TikTok Rakibi “Reels” Özelliğini Kullanıma Sundu

Sosyal medya platformu Instagram, TikTok’a rakip olacak özelliği “Instagram Reels”i kullanıma sundu. Birçok hesap özelliği kullanmaya başladı.

Zaman:

Tarih:

Instagram, TikTok Rakibi "Reels" Özelliğini Kullanıma Sundu

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bir süre önce duyurduğu Instagram Reels özelliğini sonunda yayınladı. Türkiye’nin de dahil olduğu 50’den fazla ülkede anlık olarak yayınlanan Instagram Reels özelliği, TikTok‘a karşı çok büyük bir rakip olacak gibi görünüyor. Özelliğin kullanıma sunulduğu ilk saatlerden itibaren on binlerce kişi videolar çekmeye başladı bile.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sosyal medya platformu ünvanına sahip olan Facebook, 2012 yılında 1 milyar dolarlık yatırım ile Instagram’ı satın almış ve bünyesine katmıştı. 2012 yılından beri Instagram’a pek çok yenilik getiren Facebook, Instagram’ın pek çok sosyal medya platformunu geride bırakmasını sağlamıştı. Geçtiğimiz yıllarda Snapchat platformuyla ortaya çıkan “hikaye” özelliğini de platforma ekleyen Instagram, bu özellik sayesinde Snapchat’in önüne geçmeyi başarmıştı.

Snapchat’in kullanıcı kitlesinin ilgisini çekmeyi başaran ve milyonlarca kullanıcı kazanan Instagram, şimdi de TikTok’un özelliğini hedefledi. Instagram’ın “Instagram Reels” ismiyle duyurduğu bu yeni özellik, TikTok’ta olduğu gibi müzikli videolar çekmenizi sağlıyor. 15 saniyelik kısa videolar çekmenize ve düzenlemenize olanak sağlayan Instagram Reels, TikTok’a çok büyük bir rakip olarak çıkacak gibi görünüyor.

Instagram, TikTok Rakibi "Reels" Özelliğini Kullanıma Sundu

Bildiğiniz gibi son zamanlarda ABD’nin TikTok’a uyguladığı yasak ve satış baskısı, TikTok’un zor durumda kalmasına sebep oluyor. Veri ihlali iddialarıyla TikTok’u kapatmakla tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump, TikTok ABD merkezli bir şirkete satılmazsa satılacağını söylemişti. Microsoft ise TikTok’u satın almak için sıraya girmişti.

TikTok’un yasaklanacağı iddiaları da platform kullanıcılarının kaygılanmasına sebep oldu. Veri ihlali ve Çin’e veri satma iddiaları, TikTok’u zor duruma sokuyor. Bu durumda bir de Instagram gibi yüz milyonlarca kullanıcıya sahip bir platformun TikTok’a rakip olması, TikTok’un sonunu getirebilir gibi duruyor.

Benzer içerik:  Bim'de Bu Hafta Müthiş Fiyatlarla Birçok Teknolojik Ürün Satılıyor: 27 Kasım 2020 Bim Aktüel Ürünler

Ayrıca Instagram Reels, TikTok’tan ayrılan bazı iyi özelliklere de sahip. Özellikle Instagram’ın hazır olarak yüz milyonlarca kullanıcısının bulunması, hikayeler ve fotoğraf paylaşımı gibi seçeneklerinin bulunması, Instagram TV bölümünün bulunması, artı olarak bir de kısa video özelliğinin gelmesi platformu bir adım daha öne çıkartıyor. Instagram Reels sayesinde arka plan değiştirebiliyor, efektler ekleyebiliyor veya daha onlarca seçeneği kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz hemen aşağıdan Instagram tarafından paylaşılan “Instagram Reels” videosuna da göz atabilirsiniz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir