Connect with us


Sosyal Medya

Instagram, Reklam Paylaşımına “Sponsorlu” Etiketi Koymayan İçerik Üreticileri Hedef Alacak

Sosyal medya platformu Instagram, sponsorlu reklam alsa da bunun bir “reklam” olduğunu bildirmeyen Influencer’lara karşı savaş açıyor…

Zaman:

Tarih:

Instagram, Reklam Paylaşımına "Sponsorlu" Etiketi Koymayan İçerik Üreticileri Hedef Alacak Sosyal medya platformu Instagram, sponsorlu reklam alsa da bunun bir "reklam" olduğunu bildirmeyen Influencer'lara karşı savaş açıyor...

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, Facebook bünyesinde yükselişini hızla sürdürüyor. Yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan ve ülkemizde 35 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan Instagram, günümüzde işletmelerin ve markaların da reklam yapabileceği oldukça iyi bir platform haline gelmiş durumda.

İşletmeler, milyonlarca takipçisi bulunan içerik üreticileri, yani sayfa sahipleriyle iletişime geçerek bu sayfalarda reklamlar yayınlıyor. İşletmelerin, kendine uygun buydukları içerik üreticileriyle iletişime geçerek reklam verebilmesi, platformdaki üreticilerin büyük bir bölümünün reklamlar yayınlamasını, ve böylelikle gelir elde etmesini sağlıyor. Fakat olay buraya kadar influencerlar için kulağa hoş gelse de, Birleşik Krallık tarafından Instagram’ın uyarılmasıyla birlikte Influencer’lar hedef haline geldi.

Birleşik Krallık tarafından Instagram’a yapılan çağrıda, Instagram’daki birçok içerik üreticinin reklam yaptığı, fakat bu reklamlarda herhangi bir etiket kullanmadığı belirtildi. İçerik üreticilerinin bir ücret karşılığında aldığı reklamı herhangi bir bilgi etiketi kullanmadan paylaşması, o paylaşımın reklam olduğunun anlaşılmamasına sebep oluyor. Bu durum hem kanunlara aykırı olurken, hem de kişisel Instagram kullanıcılarının şaşırtılmasına sebep oluyor.

Benzer içerik:  Elon Musk Adına Bitcoin Dolandırıcılığı YouTube'da Yayılıyor
Instagram, Reklam Paylaşımına "Sponsorlu" Etiketi Koymayan İçerik Üreticileri Hedef Alacak Sosyal medya platformu Instagram, sponsorlu reklam alsa da bunun bir "reklam" olduğunu bildirmeyen Influencer'lara karşı savaş açıyor...

Normal kullanıcıları şaşırtmamak adına reklam paylaşımlarına “sponsorlu” veya “reklam” etiketi eklemek zorunlu haldeyken, birçok içerik üretici bu kurala uzun bir süredir uymuyordu. Fakat Instagram, Birleşik Krallık tarafından yapılan çağrı sonrasında daha kapsamlı adımlar atmaya başladı. Influencer’lar “sponsorlu reklam” etiketi koyunca takipçilerini kaybetmekten korksa da, artık bu etiketi eklemek zorunda kalabilecekler.

İçerik üreticileri, hiç hoşlanmadıkları bu durumdan artık çok daha zor kaçınacak. Instagram, yayınladıkları reklama “sponsorlu reklam” etiketi koymayan kişileri işletme ve markalara bildirecek. Bu sayede Influencer’ların etiketsiz reklam paylaşması daha da zor bir hal alacak.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir