Instagram Ne Kadar İnternet Harcıyor?

 Instagram Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Facebook‘un son zamanlarda yükselen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram‘da gezinirken ne kadar internet harcadığınızı bu makalemizde detaylı olarak hazırladık. Dilerseniz hemen makalemize göz atabilirsiniz…


İlginizi Çekebilir: Netflix Ne Kadar İnternet Harcar?

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook’un bünyesinde olan Instagram, son zamanlarda oldukça çok kullanıcıyı bünyesine katmaya devam ediyor. Özellikle corona virüsü günlerinde kullanımı oldukça artan sosyal medya platformu Instaram, bazen oldukça yüksek miktarlarda internet tüketebiliyor.

Uygulama akışınızdaki, yani ana sayfanızdaki bir çok video ve fotoğraf otomatik olarak cihazınıza indiriliyor ve önbellek oluşuyor. Bu sebeple internet miktarınız anasayfada ve keşfette gezinirken hızlı bir şekilde tüketilebiliyor. Örneğin instagram’a herhangi bir fotoğraf yüklediğinizde bu fotoğraf önce küçültülüyor ve daha sonra platforma yükleniyor. Yani yüklediğiniz fotoğraflar HD olarak kalmıyor. Bu sebeple Instagram’a fotoğraf yüklemek 1-4 MB arası internet harcıyor. Diğer bir yandan Instagram’da herhangi bir fotoğraf’a göz atmak yapılan araştırmalara göre ortalama 25 KB internet harcıyor. Yani 40 fotoğrafa göz atarsanız 1 MB internetiniz gidiyor.

İlgili İçerik  Uber Uygulamasına Erişim Engellendi

1 GB’lık internet ile 40,960 fotoğrafa göz atabiliyorsunuz. Video tarafına bakacak olursak 1 dakikalık bir instagram videosu ortalama olarak 30 MB internet harcar. IG TV üzerinden video izlerseniz yine dakikası ortalama 30 MB olarak hesaplayabilirsiniz. 1 GB ile yaklaşık 34 dakikalık video izleyebilirsiniz. Instagram’ın hikaye bölümünden video paylaşırsanız yaklaşık 15-20 MB internet harcar. Boomerang ise yaklaşık olarak 5-10 MB arası harcıyor.

Instagram’ın ne kadar internet harcadığını dilerseniz hemen aşağıdan listeli olarak görebilirsiniz.

Instagram Ne Kadar İnternet Yer

Instagram Ne Kadar İnternet Yer
  • Fotoğraf paylaşmak: 2-4 MB arası
  • Fotoğraflara göz atmak: 25 KB (40 Fotoğraf 1 MB)
  • 1 dakika video izlemek: ortalama 30 MB
  • Hikayede boomerang paylaşma: 5-10 MB arası
  • Hikayede video paylaşma: 15-20 MB arası

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın