İnstagram Çökerten Profil (Nasıl Oluyor?)

Olamaz, Instagram Çöktü! İlerleyen günlerde bu hatayı çok sık alabilirsiniz, çünkü; Instagram'ın çökmesine sebep olan bir kod parçacığı keşfedildi.
 İnstagram Çökerten Profil (Nasıl Oluyor?)

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan ve ülkemizde de oldukça fazla sayıda kullanıcısı bulunan Instagram’da garip bir hata keşfedildi. Hata’ya göre mobil cihazlar ile uyumsuz olan bir kod parçacığı, Instagram’ın çökmesine sebep oluyor. Android telefonlarda Instagram uygulamasının çökmesine sebep olan bu hata, iOS platformlarda da yavaşlığa sebep oluyor.

Bir çok haber platformunda haberleri yapılmasına ve bir çok kişi tarafından şikayet edilmesine rağmen Instagram tarafından konu ile ilgili hiçbir şekilde bir yaptırım uygulanmadı. Ne hesap kapatıldı, ne de Instagram’daki bu sorun düzeltildi. Yani koskoca Instagram, şans eseri bir kod parçacığı bularak telefonlardaki Instagram uygulamasına zarar veren kişiden resmen bir açıklama bekliyor. Neyse ki biz beklemedik, biraz araştırdık 🙂

İlgili kişi güzellikle primini kasarken, Instagram da usulca uzaktan izliyor. İlgili profilin kodlarını incelediğimizde bir kaç şey ortaya çıkıyor fakat yine de Instagram tarafından bir açıklama yapılmadığı için kesin denilemez(makalenin alt tarafında bu bulguları anlatıyorum). Daha önce de Android telefonlarda bulunmayan bir renk paleti içermesi sebebiyle telefonları çökerten duvar kağıdı yapılmıştı. Yani son zamanlarda bu tür telefon çökerten içerikler oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

Bu sorun şuanlık çok da büyük bir sorun değil fakat, ilgili kişi prim yapabilmek adına “1.000 abonem olunca bu açığı sizlerle paylaşacağım” şeklinde bir açıklamada bulunduğu için ilerleyen zamanlarda sorun olabilir. Her profile girdiğinizde Instagram’ın çöktüğünü düşünün 🙂

Instagram Çökerten Profil Nasıl Oluyor?

İnstagram Çökerten Profil (Nasıl Oldu?)

İlgili kod parçacığı Instagram’da bir türk profilinde keşfedildi. Görünen o ki bir kişi bu kod parçacığına ulaşmış, ve Instagam profilinde kullanmayı denemiş. Bu konuda da istediğine ulaşabilmiş. “tavsaniz” veya “tavsanizz” kullanıcı isimli Instagram kullanıcısı, Instagram’ın çökmesine sebep olan bu kod parçacığını profiline ekledi.

İlgili İçerik  Instagram Profil Fotoğrafı Büyütme ve İndirme

Bu kodu ekleyebilmek için öncelikle hesabını işletme hesabına çeviren kişi, daha sonrasında büyük ihtimalle ‍ olarak adlandırılan “boşluk” kodunu bir şekilde işletme bilgisi olarak doldurdu. Henüz net olarak bilinmese de Instagram’ın desteklediği bir kod parçacığının, ‍ kodu ile devre dışı bırakılmış olabileceği ve uygulamanın çökme sebebinin bu olduğu düşünülüyor.

Bu tür açıklar daha önce de yabancı ve Türk hesapları tarafından kullanılıyordu. Eskiden bu tür Instagram çökerten hesap açan kişiler, adres bölümüne oldukça uzun bir yazı giriyor ve Instagram’ın çökmesine sebep oluyordu. Bu sefer uzun bir yazı yok. Fakat büyük ihtimalle yine adres kısmına yazılan bir kod parçacığı bu soruna sebep oluyordur.

Genel olarak baktığımızda ilgili kişinin 2 hesabı var ve ikisi de işletme hesabı. Ve ikisinin de adres kısmı normal hesaplardan farklı. Ayrıca ilgili kişi yapabilseydi, her paylaşımın altına bu kodu yazarak Instagram’ın çökmesine sebep olabilirdi. Yani kısacası bu açık yine Instagram’ın işletme adresi bölümünden kaynaklanıyor. Gelişmeleri sizlere aktaracağız, takipte kalın.

Bir önceki yazımız olan Hindistan, TikTok ve Çin Merkezli 59 Uygulamayı Yasakladı başlıklı makalemizde Çin, Hindistan ve Sosyal Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın