Instagram Beğeni Sayıları Artık Görünmeyecek!

 Instagram Beğeni Sayıları Artık Görünmeyecek!

Yakın zamanlarda bir kaç ülkede testlere başlayan Facebook şirketi, Facebook ve Instagram uygulamalarında beğeni sayılarını gizlemeyi amaçlıyordu. Bir çok ülkeye 1 hafta içerisinde gelen bu özellik artık ülkemizde ve tüm dünya genelinde uygulanıyor. Bundan sonra herhangi bir kişinin, sayfanın, fotoğrafın veya videonun beğeni sayısını göremeyeceğiz. Bunun için herhangi bir ayar seçeneği koymayan Instagram, bu özelliği herkes için getirdi.

Daha önce bu özelliğin aktifleştirilip kapatılabileceğine dair söylentiler olmuştu ve biz de bunları web sitemizdeki haber ile sizlere iletmiştik. Fakat Instagram beğeni gizleme özelliği için herhangi bir ayarlama, açma/kapatma seçeneği yok. Yani bundan sonra sizin gönderilerinizin beğeni sayısını sadece siz görebilirsiniz. Başkalarının Instagram beğeni sayılarını da göremezsiniz.

Akşam saatlerinde gelen bu güncelleme bir çok insan tarafından tepki ile karşılandı ve kullanıcıların büyük bir oranı bu güncellemeden memnun değil.

Instagram Beğeni Sayısı Neden Görünmüyor?

Yukarıda resimde de görmüş olduğunuz gibi artık beğeniler görünmüyor ve sadece kalp atılmış olarak görüyoruz. Bazı gönderilerde ise “xxx kişisi ve diğerleri” şeklinde görünüyor. 27 Eylül’de Facebook şirketi tarafından testlerine başlanan Beğeni ve Yorum gizleme özelliği bir çok ülkede 1 hafta önce yayınlanmıştı. Avustralya, Japonya, Kanada, İtalya, İrlanda , Brezilya ülkelerinde 1 haftadır yayında olan bu güncelleme şu saatler içerisinde tüm Dünya genelinde ve ülkemize geldi. Beğeni gizleme özelliği ilk olarak YouTube tarafından kullanılmış ve diğer sosyal ağlar tarafından bu özellik beğenilmişti. Yetkililere göre sosyal medyayı aktif olarak kullanan insanlar istedikleri sayıda beğeni alamayınca psikolojik olarak kötü etkileniyor ve bu durum sosyal medya siteleri ve uygulamaları için kötü bir izlenim yaratıyordu. Yani bu güncelleme sosyal medya için daha iyi bir izlenim oluşturmak ve insanları psikolojik olarak etkilememek için yayınlanıyor. Instagram yorum gizleme özelliğini ise uzun zamandır uygulama üzerinde bir seçenek olarak kullanıcılarına sunuyor.

İlgili İçerik  Facebook, Yüz Verilerini Toplayan Clearview Şirketini Uyardı

#instagramDELETE Etiketi Gündem Oldu

#instagramDELETE Etiketi Gündem Oldu
#instagramDELETE Etiketi Gündem Oldu

Tüm dünya geneli yayınlanan bu güncellemeden sonra Instagram uygulamasına Twitter’da tepkiler yağdı. Kullanıcılar #instagramDELETE etiketiyle binlerce tweet atarak tepkilerini gösterdi. Fakat bu etiketi kullanarak bu güncellemeye destek veren bir çok insan da bulunuyor. Instagram’ın bu tepkilere karşı nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Instagram Yorumlar Nasıl Gizleniyor?

Instagram Yorumlar Nasıl Gizleniyor?
Instagram Yorumlar Nasıl Gizleniyor?

Bu özelliği uzun zamandır uygulamada bulunduran Instagram, yorumları açmak veya kapatmak için bir seçenek sunuyor. Bu seçeneği etkinleştirerek yorumları kapatabiliyorsunuz. Yorumları gizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz;

  1. Instagram uygulamasını açın ve giriş yapın.
  2. Profilinize girin.
  3. Sağ üstte 3 çizgi simgesine tıklayın.
  4. Ayarlar sekmesine gidin.
  5. Gizlilik butonuna tıklayın.
  6. Yorumlar butonuna tıklayın.
  7. Şu kişilerden yorumlara izin ver yazısına tıklayın.
  8. Takip ettiğin kişiler seçeneğini aktifleştirin.

Takip ettiğiniz kişiler yorum yapabileceklerdir. Kimsenin yorum atamaması için bir seçenek henüz bulunmuyor. Tabi kimseyi takip etmezseniz kimsenin yorum atamamasını sağlayabilirsiniz fakat bu stabil bir yol değil.

Instagram Beğeni Sayısı Öğrenme

Instagram Beğeni Sayısı Öğrenme
Instagram Beğeni Sayısı Öğrenme

14-15 Kasım tarihinde yapılan güncelleme ile Türkiye’de de (yapılan açıklamaya göre tüm Dünya geneli beğeni güncellemesi yayınlandı) kullanıma sunulan beğeni gizleme özelliği bir çok kullanıcı tarafından iyi karşılanmadı. Hala aktif olarak beğeni sayısını görmek ve sayfalarında göstermek isteyen bir çok üye bulunuyor. Bunun için şuanlık yapabileceğiniz tek şey uygulamayı güncellememek, güncellediyseniz de eski sürümünü apk olarak “güvenli” bir siteden indirmek. Fakat ileri zamanlarda bu da çözüm olmayacaktır. Tek çare instagram‘ın resmi olarak eski güncellemesini göndermesi…

Bir önceki yazımız olan Motorola'nın Katlanabilir Telefonu Motorola Razr Özellikleri başlıklı makalemizde Motorola Razr, Motorola Razr Fiyatı ve Motorola Razr Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın