Connect with us


Bilim & Sanat

İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir?

İnsan dondurma projesi kulağa bilim kurgu romanlarından fırlamış gibi gelse de aslında ilk deneyin üzerinden tam tamına 50 yıl geçmiş bulunuyor.

Zaman:

Tarih:

İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir?

İnsan dondurma projesi kulağa bilim kurgu romanlarından fırlamış gibi gelse de aslında ilk deneyin üzerinden tam tamına 50 yıl geçmiş bulunuyor. İlk dondurulan insan olma unvanına sahip olan James Bedford, cryonics tüpü içerisindeki ellinci yılını da tamamlamış vaziyette. Bilimin uzun yıllardır ilgilendiği bir konu olan ve bilim kurgu türündeki eserleri de etkilemeyi başaran insan dondurma projesine daha da yakından bakmak için içeriği okumaya devam edin.

İnsan Dondurma Projesi Nedir Ve Hangi Aşamada?

1967 yılında dönemin ünlü psikologlarından olan Amerikalı James Bedford, akciğer kanseri sonucunda hayatını kaybetmişti. Bedford’ın bedeni ise dondurularak belli bir sene geçtikten sonra yeniden açılmak üzere işleme sokuldu. Projenin amacı her ne kadar yeniden diriltme olarak gözükse de bu ihtimal günümüzde dahi oldukça düşük. Henüz canlı bir insanın dondurulma işleminin yapılmadığını da göz önünde bulundurursak bu sorunun cevabını bir müddet daha alamayacağız. Cryonics projesi kapsamında gerçekleştirilen tüm deneyler henüz ölmüş olan insan bedenleri üzerinde yapılmıştır. Bu deneyler kapsamında da incelenen dondurulmuş bedenlerde herhangi bir deformasyon oluşmadığı gözlemlenmiştir. Bu da projenin aslında olumlu sonuçlar getirdiğini kanıtlar nitelikte. Fakat projede en önemli kural dondurulmak istenen insan bedeninin ölümü üzerinden uzun zaman geçmemesi gerektiğidir. Yapılan incelemeler ölüm anından hemen sonra yapılan dondurma işlemini işlevsel kılarken ölüm anından sonra gerçekleştirilen dondurma işlemleri işlevsiz kalmıştır.

Benzer içerik:  Güneş Yüzeyinin En Ayrıntılı Görüntüsü Yayınlandı
İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir?
İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir?

İnsan Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

İnsan dondurma işlemi gerçekleştirilirken atılan ilk adım bedeni buz kalıplarını kullanarak soğutma çalışmasıdır. Bu işlemin sonlandırılmasının ardından göğüs kafesi üzerinden açılan bir yara ile insan vücudunda bulunan tüm kanın akıtılması sağlanıyor. Kanın alınmasının ardından vücuda -50 derecede gliserol denilen kimyasal madde enjekte ediliyor ve bu maddenin yardımı ile vücudun ısısı -50 dereceye düşürülüyor. Bu işlem insan vücudunun tamamen dondurulmuş olmasını sağlıyor. Tüm bu işlemlerin ardından vücut herhangi bir deformasyona uğramaması için -195 derecedeki sıvı nitrojen tanklarının içerisine naklediliyor ve bu tanklar içerisinde korumaya alınıyor. Vücut, tankların içerisinde yeniden çözülmenin belirlendiği tarihe kadar muhafaza ediliyor.

Cryonics işlemi için kayıt olabilir ve gerekli belgeleri doldurduktan sonra sıraya girebilirsiniz. Tabi bu işlemler için belli bir meblağ da ödemeniz gerekiyor ki bu meblağ da oldukça yüksek. İnsanların öldükten sonra dondurulma işlemine rağbet göstermesinin sebeplerinin başında gelişen teknoloji ve tıp ile birlikte yeniden diriltme imkanlarına ulaşılma ihtimali geliyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir