İngiltere: Rus Hackerlar Covid-19 Aşısını Çalmaya Çalışıyor

İngiltere Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan açıklamalara göre Rus Hackerlar, covid-19 aşı ve ilaç çalışmalarına ait formülleri çalmaya çalışıyor.
 İngiltere: Rus Hackerlar Covid-19 Aşısını Çalmaya Çalışıyor

Bildiğiniz gibi son zamanlarda corona virüsünün bir çok ülkede artış göstermesi, aşı çalışmalarının da artmasını sağladı. Tüm dünyada pek çok ülkede covid-19‘a karşı çeşitli ilaç ve aşı çalışmalarına başlandı. Aşı çalışmaları yürüten ülkelerden biri de İngiltere‘ydi. Son zamanlarda aşı çalışmalarında gelişme kaydettikleri söylenen İngiltere, bu sebeple dijitalde bir hedef haline geldi.

Dünyanın en büyük hacker topluluğunun bulunduğu söylenen Rusya‘dan, iddialara göre İngiltere’deki araştırma merkezlerine karşı bir siber saldırı başlatıldı. İlgili iddia İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi‘nden(NCSC) geldi. NCSC, yaptığı açıklamalarda Rus hackerların İngiltere’ye karşı bir siber saldırı başlattığını, bu saldırıyla covid-19 aşı ve ilaç çalışmalarını çalmaya çalıştıklarını iddia etti. Bu formülleri çalmak için akademisyenlere ve ilaç firmalarına karşı siber saldırı olduğunu bildiren NCSC, aynı zamanda bu hackerların kim olduğuna dair bir bilgiye de yer verdi.

NCSC’nin yaptığı açıklamalara göre covid-19 aşı ve ilaç formüllerini çalmaya yönelik yapılan siber saldırılar, Rusya’nın en büyük hacker gruplarından biri olarak bilinen ve aynı zamanda Rus istihbaratına çalışan APT29 kod adlı hacker grubu tarafından yapıldı. Rus istihbaratına çalışan bir hacker grubunun bu saldırıda hedef gösterilmesi, saldırının Rusya devleti tarafından mı organize edildiği sorularını da akıllara getirdi.

İlgili İçerik  Elon Musk, Dogecoin'in Global Finansal Sistemi Ezeceğini İddia Etti
İngiltere: Rus Hackerlar Covid-19 Aşısını Çalmaya Çalışıyor

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan NCSC Operasyon Direktörü Paul Chichester, “Koronavirüs pandemisine karşı hayati bir mücadele verenlere karşı yapılan bu ahlaksızca saldırıları kınıyoruz.” şeklinde konuştu. APT29 kod adlı, Cozy Bear olarak bilinen ünlü Rus hacker grubu, daha önce birçok ülkeden birçok kuruma yaptıkları hack saldırılarıyla biliniyor. Daha önce yapılan araştırmalarda bu hacker grubunun Rus Dış İstihbarat Servisi tarafından yönetildiği ortaya atılmıştı.

Dilerseniz daha fazla teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak güncel gelişmelerden bildirim alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın