Connect with us


Dünya'dan Haberler

İngiltere Polisi, Suçluların Yüzündeki Duygu Durumunu Anlayabilmek İçin Özel Sistem Geliştiriyor

İngiltere Polisi, suçlularda kullanabilmek için yüzdeki duygu durumunu saptayabilecek yapay zeka yüz tanıma sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Zaman:

Tarih:

İngiltere Polisi, Duygu Tespit Eden Yapay Zeka Geliştiriyor

İngiltere/Lincolnshire polisi, oldukça dikkat çeken bir gelişmeyle ülkede gündem oldu. Devrim niteliğinde bir sistem için bir süredir çalışmalarını sürdüren İngiltere Lincolnshire polisi, insanların yüzlerinden ruh hallerini ve o an hissettiği duyguyu saptayabilecek bir sistem geliştirmek için çok büyük bir çalışma sürdürüyor. Bu çalışma kapsamında birçok insan yüzünden faydalanan İngiltere polisi, beraberinde akıllara bu çalışmaların insanların gizliliğini ihlal edip etmediği sorularını getirdi.

London Times‘da yayınlanan ve oldukça dikkat çeken o habere göre İngiltere/Lincolnshire polisi, sokaktaki insanların görüntülerini yapay zeka ile inceleyerek yüzlerinde o anki duygunun ne olduğunu anlayacak çalışmalara imza atıyor. Bu teknolojinin herkesin yüzündeki o ifadeyi ve duyguyu anlayabileceği belirtilirken, aynı zamanda yolda şapka, gözlük takan, şemsiye tutan kişilerin bile kimliklerini saptayabileceği söylendi.

İçişleri Bakanlığından ödenek alan bu proje, ülkedeki STK’lar tarafından da oldukça tepki gördü. Big Brother Watch isimli sivil toplum kuruluşu, konuyla ilgili açıklamalarında “Bu proje insan haklarını ihlal ediyor. Devletin halk üzerindeki gözetimini arttırıyorlar.” ifadelerine yer verdi. Diğer bir yandan bir polis sözcüsü tarafından London Times‘a yapılan açıklamalarda kaydedilen tüm görüntülerin ay sonu silineceği konusunda açıklamalar yapıldı. Ayrıca sistem yürürlüğe geçmeden mahremiyeti ihlal edip etmediği konusunda çalışmalar yapılacağı söylendi.

Benzer içerik:  Yapay Zeka, Suçsuz Bir İnsanın Tutuklanmasına Neden Oldu
İngiltere Polisi, Suçluların Yüzündeki Duygu Durumunu Anlayabilmek İçin Özel Sistem Geliştiriyor İngiltere Polisi, suçlularda kullanabilmek için yüzdeki duygu durumunu saptayabilecek yapay zeka yüz tanıma sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

İnsanların yüzlerini tarayarak duygularını anlayabilecek bir yapay zekanın suçlular üzerinde kullanılıp kullanılmayacağı ise şimdilik büyük merak konusu. Bu konuda açıklamalarda bulunan pek çok uzman, yapay zekanın insan hayatlarını etkileyebilecek kararlar almasını hiç uygun görmüyor. Ayrıca yapay zekanın insanların yüzlerindeki duyguyu ne kadar saptayabileceği, bu bilginin doğruluk payının yüzde kaç olduğu da merak ediliyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir