Connect with us


Genel

Indie Game & Bağımsız Oyun Nedir?

Oyun dünyasında sıkça bahsedilen Indie oyunlar, veya bağımsız oyunlar nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz…

Zaman:

Tarih:

Indie Game & Bağımsız Oyun Nedir?

Son yıllarda oldukça büyük bir pazar haline gelen oyun dünyası, özellikle covid-19 sürecinde de yepyeni insanları içerisine çekmeyi başardı. Dünya çapında milyonlarca insan covid-19 sürecinde dijital ortamlara akın başlatırken, bu akımdan oyun dünyası da oldukça faydalandı. Oyun dünyasında bulunan milyonlarca video oyunu, yepyeni oyuncular kazanmaya başladı.

Dünya çapında devasa şirketlerin oyunlar ürettiği oyun dünyasında, tabii ki bağımsız kişiler de video oyunu üretebiliyor. Yani oyun dünyasına yeni bir oyun sunmak için illa ki devasa bir şirket olmanız gerekmiyor. Bunun yerine bağımsız bir ekip veya tek başınıza oyun geliştiricisi olabiliyorsunuz. İşte Indie Oyun, veya Bağımsız oyun kavramları da buralarda kullanılıyor.

İlginizi çekebilir: Düşük Sistem Gereksinimli En İyi Oyunlar

Dünya çapında milyonlarca 2 boyutlu ve 3 boyutlu oyunlar piyasaya sürülürken, bunlardan birçoğu da bağımsız ekipler veya kişilerce geliştiriyor. Oldukça iyi kodlama bilgisine sahip olan, bütçesi olmasa da oyun geliştirebilecek kapasitede olan ekipler, devasa bir şirket olmalarına gerek kalmaksızın ellerindeki imkanlar ile kendi oyunlarını geliştirebiliyorlar. Bağımsız oyun geliştiricilerinin büyük bir oranı 2 boyutlu oyunlar geliştirirken, bağımsız oyuncuların elinden çıkan çok başarılı 3 boyutlu oyunlar da bulunuyor.

Indie Game & Bağımsız Oyun Nedir? Oyun dünyasında sıkça bahsedilen Indie oyunlar, veya bağımsız oyunlar nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz...

Indie Game olarak bahsedilen kavram, aslında bağımsız oyun anlamına gelmektedir. Yani Indie oyunları, bağımsız kişilerce veya ekiplerce yapılan oyunlara verilen bir isimdir. Bağımsız kişiler ve ekipler, devasa şirketlere bağlı olmadan kendi oyunlarını geliştirdiklerinde büyük bütçelere sahip olmasalar da, sahip olduğu kodlama bilgisi hayal güçleriyle çok iyi oyunlar piyasaya sürülebiliyor.

Benzer içerik:  PUBG Mobile Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Indie oyunların yapım sürecinde bireysel geliştiricilerin başlarında bir şirket olmadığından dolayı, geliştiriciler yeteneklerini rahatlıkla geliştirebilir ve diledikleri her şeyi yapmayı deneyebilir. Bununla birlikte bağımsız geliştiriciler için zaman şartları devasa şirketlerdeki gibi olmayacağından dolayı çok daha iyi şartlarda oyunlar geliştirilebilir.

Genellikle Unity gibi programlar üzerinden geliştirilen Indie oyunlar, bağımsız oyun geliştiricilerinin en çok tercih ettiği Unity, Unreal Engine, Game Maker gibi oyun motorlarıyla geliştiriliyor. GTA oyununun yapımcısı olan Rockstar Games gibi şirketler kendi oyun motorunu kullansalar da, bağımsız oyun geliştiriciler Unity gibi yaygın oyun motorlarını tercih ediyor.

Kısaca Indie Game Nedir?

Indie Game & Bağımsız Oyun Nedir? Oyun dünyasında sıkça bahsedilen Indie oyunlar, veya bağımsız oyunlar nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz...

Kısaca bahsedecek olursak Indie oyunları; şirketlere bağlı olmayan kişilerce veya ekiplerce Unity gibi oyun motorlarıyla geliştirilen, genellikle çok düşük bütçeli oyunlardır.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir