Connect with us


Dünya'dan Haberler

İlginç Araştırma: Netflix’te Türk Filmi İzleyen Yabancılar, Türklerle Arkadaş Olmak İstiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre Netflix’te Türk filmleri ve dizileri izleyen yabancılar, Türklerle daha fazla arkadaş olmak istiyor.

Zaman:

Tarih:

Netflix'teki Türk Filmleri, Yabancılara Türkleri Sevdirdi

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan yeni bir araştırma, Netflix‘te bulunan Türk filmleri ve dizilerinin, ülkemiz için ne kadar yararlı olabildiğini ortaya koydu. Daha önce yapılan araştırmalarda da Netflix’teki Türk dizileri ve filmlerinin ülkemize sağladığı faydalar ortaya çıkmış olsa da, bu konuda henüz pek çok araştırma daha yapılıyor.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük dijital film/dizi platformlarından biri olan Netflix, son yıllarda çok büyük bir yükseliş yaşıyor. Yaşanan bu yükselişle birlikte geçtiğimiz yıllarda ülkemize de giriş yapan Netflix, Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın abonesine uzun bir süredir hizmet veriyor. Türkiye dahil pek çok ülkede oldukça sevilen bir platform haline gelen Netflix, dünya çapında 193 milyondan fazla abonesine aktif olarak hizmet veriyor.

Ülkemizdeki yapımları da dünyanın dört bir yanında yayınlayan Netflix, bu sayede Türkiye’de yapılan film ve dizileri tüm dünyada gösteriyor. Bu da, ülkemizdeki yapımları dünya çapında büyük bir popülerliğe ulaştırıyor. Örneğin haberimizde aktardığımız gibi 7. Koğuştaki Mucize filminin dünya çapında yayınlanmasıyla birlikte film, Brezilya’da zirveye oturmuş ve herkes tarafından büyük bir beğeni kazanmıştı. Yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz haberimizdeki gibi ünlü futbolcu Neymar, 7. Koğuştaki Mucize filmini çok sevdiğini ve izlerken çocuklar gibi ağladığını söylemişti.

Netflix, İnsanları Oldukça Etkiliyor

İlginç Araştırma: Netflix'te Türk Filmi İzleyen Yabancılar, Türklerle Arkadaş Olmak İstiyor İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre Netflix'te Türk filmleri ve dizileri izleyen yabancılar, Türklerle daha fazla arkadaş olmak istiyor.

Bununla birlikte Hakan: Muhafız ve Atiye gibi dizilerin de Netflix sayesinde dünya çapındaki diğer ülkelerde izlenmesi, ülkemizin dünyaya tanıtılmasını sağladı. İstanbul Ekonomi Araştırma, ABD ve Hindistan gibi 8 farklı ülkede, Netflix’ten Türk dizileri ve filmleri izleyen kişilerle bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları, Netflix üzerinden Türk dizileri ve filmleri izleyen kişilerin Türk kültürüne ve tarihine daha çok ilgi duyduğunu ortaya koydu.

Benzer içerik:  Netflix'in Şimdiye Kadar Çektiği En Büyük Bütçeli Film Geliyor

Açıklamalara göre Netflix üzerinde Türk yapımlarını izleyen yabancıların %43‘lük bir bölümü, Türk insanıyla tanışmak istediğini ve Türkiye’den arkadaş edinmek istediklerini belirtiyor. Netflix üzerindeki Türk yapımlarını izleyen yabancılar Türklerle birlikte çalışmak ve vakit geçirmek isterken, Türk yapımlarını izlemeyen kişiler ile yapılan araştırmada ise katılımcıların yalnızca %28‘i Türkiye’den arkadaş edinmek ve vakit geçirmek istiyor. Bu da Netflix’in, insanlar üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.

Yabancılar, Netflix Sayesinde Türkiye Üretimli Ürünlere Yöneliyor

Netflix'e İçerik Önerme Nasıl Yapılır? (Önerin, Yayınlansın)

Turizme oldukça katkı sağladığı yapılan birçok araştırma ile ortaya çıkan Netflix, ülkemizdeki pek çok yapımı dünyanın dört bir yanında yayınlıyor. Örneğin 7. Koğuştaki Mucize gibi özel yapımlar dünyanın dört bir yanında gösterime girerken, aynı zamanda Netflix’in orjinal Türk içerikleri de tüm dünyada gösterime giriyor. Araştırmanın sonuçlarına detaylı olarak baktığımızda, insanların ürün satın almaları konusunda da yine Netflix’in etkisi olduğu ortaya çıkıyor.

Netflix üzerinde Türk yapımlarını izlemeyen kişilere sorulduğunda katılımcıların %31‘i, Türkiye’de üretilmiş olan ürünleri almak istediklerini belirtiyor. Fakat aynı soru Netflix’te Türk yapımı izleyen kişilere sorulduğunda, katılımcıların %49‘u Türk yapımı ürünler almak istediklerini belirtiyor. Netflix’in insanlar üzerindeki etkisi burada da ortaya çıkıyor.

2 Yorum

2 Comments

 1. Gökçe

  7 Aralık 2020 at 21:00

  Bu gayet doğal bir şey değil mi bende yabancı yapım başarılı bir dizi izlediğim zaman ülkeyi araştırıyorum insanlar gerçekten filimde anlatıldığı gibi mi tarihi doğası bilmem belki bir ben böyle yapıyorumdur. Bu arada k-drama diye bir batak var sakın bulaşmayın çıkamazsınız.

  • Ali Çelen

   7 Aralık 2020 at 21:03

   Evet çok doğal bir şey, araştırmanın amacı da Netflix’in Türkiye’ye faydalarını ortaya koyması. Malum, Netflix bir ara Türkiye’de baskı altındaydı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir