İkizlerin Genleriyle Oynayan Çinli Bilim Adamına 3 Yıl Hapis

 İkizlerin Genleriyle Oynayan Çinli Bilim Adamına 3 Yıl Hapis

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz gen düzenleme, gen değiştirme teknolojisi olan CRISPR/Cas9, Çinli bir bilim adamı tarafından bebeklerin genleri üzerinde kullanıldı. Dünya da ilk kez kullanılan gen değiştirme tekolojisi, bilim adamına pahalıya mal oldu. Çin mahkemeleri, gereksiz yere CRISPR/Cas9 teknolojisini kullandığı ve etik olmayan bir şekilde gen değiştirdiği için 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dünyada ilk kez Lula ve Nana isimli ikiz bebeklerin üzerinde denenen gen değiştirme deneyi He Jiankui isimli Çinli bilim insanı tarafından yapıldı. Kasım 2018’de yaptığı gen değiştirme operasyonu ile Crispr-Cas9 teknolojisini kullanarak genleri değiştirilmiş ilk bebekleri dünyaya getiren bilim insanı, Çin tarafından etik olmadığı ve gereksiz yere kullanıldığı gerekçesiyle cezaya çarptırıldı.

Mahkeme: Şöhret ve Servet Arttırmak İçin Yapıldı

Mahkeme: Şöhret ve Servet Arttırmak İçin Yapıldı
Mahkeme: Şöhret ve Servet Arttırmak İçin Yapıldı

Dünyada ilk kez olmasını isteyen bilim insanı, 2 diğer bilim insanıyla yani 3 kişiyle birlikte bu operasyona girişmişti. Operasyondan sonra uygun olmadığı gerekçesiyle mahkemeye sevk edilen bilim insanları büyük cezalara çarptırıldı.

“Tıp teknolojilerini gereksiz yere kullanmak, Şöhret ve Servet için Bilimsel araştırma ve Tıbbi tedavide Ulusal Düzenlemeleri kasten ihlal etmek. Bilimsel araştırma ve Tıbbi etikte etik çizgiyi aşmak.” gerekçeleriyle sanıklara büyük cezalar verildi. 3 kişi ile yapılan operasyonda, operasyon’un baş ismi olan He Jiankui‘ye mahkeme tarafından 3 yıl hapis ve 3 milyon yuan (430.000 dolar) ceza verildi. Bilim insanı ile birlikte çalışan Zhang Renli‘ye ise 2 yıl hapis ve 1 milyon yuan para cezası verildi. Bir diğer isim Qin Jinzhou‘ya 2 yıl hapis cezası ve 500.000 yuan para cezası verildi.

İlgili İçerik  Borsaya 730 Bin Dolar Borçlandığını Sanan Genç İntihar Etti

Gen değiştirme teknolojileri bir çok bilim insanı tarafından bilinse ve kullanılabilir durumda olsa bile bir çok ülke bu teknolojiyi yasaklamış durumda. Çünkü ülkeler, bunu ahlaka uygun bulmuyor ve etik olmadığı gerekçesiyle kısıtlıyor / veya yasaklıyor.

Ayrıca bu haberde isimleri geçen 3 bilim insanı, bu gen değiştirme operasyonunu doğacak olan ikizleri HIV virüsünden korumak için yaptığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir? başlıklı makalemizde Cryonics Nedir?, Cryonics Projesi ve İnsan Dondurma Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın