Connect with us


Dijital Haberler

İddialara Göre Twitter, Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Kabul Etmedi

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Twitter, iddialara göre sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’ye temsilci göndermeyi kabul etmedi.

Zaman:

Tarih:

Twitter'ın, Türkiye'ye Temsilci Atamayacağı Söyleniyor

Dünyanın en büyük sosyal medya ve mikroblog platformlarından biri olan Twitter‘ın, geçtiğimiz günlerde getirilen sosyal medya düzenlemesi kapsamında “Türkiye’ye temsilci atama” şartını yerine getirmeyeceği söyleniyor. İlgili iddia Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya‘nın yayınladığı habere göre, Ak Parti Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı tarafından aktarıldı.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın gündemi haline gelen bir düzenleme kararı alınmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berat Albayrak ve Esra Albayrak çiftine sosyal medyada yapılan kötü yorumların ardından sosyal medyanın bu yorumlar ile ilgilenmediğini, bu sebeple bu tür kişilere karşı bir düzenlemenin şart olduğunu söylemişti. Sosyal medyada herkesin dilediği gibi art niyetli davranış sergileyebildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sebeple sosyal medya düzenlemesi adı altında gerekli olan adımların atılacağını aktardı.

Uzun bir süredir konuşulan ve gündem olan bu konu, geçtiğimiz günlerde sosyal medya düzenlemesinin TBMM‘de onaylanmasıyla son buldu. İlgili yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesi, 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan tüm sosyal medya platformları için büyük yükümlülükler getirdi. Bu yükümlülüklerden en dikkat çekeni ise 1 milyonun üzerinde üyesi bulunan tüm sosyal medya platformlarının, Türkiye’de temsilcilik açmasının ve Türkiye’deki kullanıcı verilerini Türkiye’de barındırmasının zorunlu olduğu belirtildi. Bugün karşımıza çıkan haberlere baktığımızda birçok sosyal medya platformu bu zorunluluğa uysa da, Twitter uymayacak gibi görünüyor.

Twitter'ın, Türkiye'ye Temsilci Atamayacağı Söyleniyor

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktardığı haberde, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ile meclis kulisinde sohbet ederken “Sosyal medya platformları ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter’dan henüz cevap gelmedi, onda da önemli bir sorun görmüyoruz” dediğini iddia etti.

Diğer bir yandan ilgili sosyal medya düzenleme yasasına göre Türkiye’de temsilcilik açmayan veya diğer kurallara uymayan sosyal medya platformları, 100 bin TL‘den 10 milyon TL‘ye kadar ceza alabilecek. Bununla birlikte bu platformlar bu kurallara uymamaları halinde ilerleyen zamanlarda ilk olarak %50, daha sonra %95 ağ daralması yaşayabilecek. Ağ daralması, bu siteleri ziyaret edemeyeceğimiz derecede yavaşlaması anlamına geliyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi Twitter’ın bu konuya olumlu bakmaması şuanlık sadece bir iddia, ilerleyen günlerde konu ile ilgili daha geniş detaylar gelecektir. Gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel