ICANN: Üst Düzey Alan Adı .org’un Satışı Rahatsız Edici

 ICANN: Üst Düzey Alan Adı .org’un Satışı Rahatsız Edici

Geçtiğimiz zamanlarda tüm dünyada haberleri yapılan, kar amacı gütmeyen(!) bir kuruluşun sahip olduğu üst düzey alan adı uzantısı “.org”un, kar amacı güden Ethos Capital’e 1 milyar 135 milyon dolar karşılığı satılması bir çok kişi tarafından çok garip bir şekilde karşılanmıştı.

Çıkan haberlerin ardından “.org” alan adı uzantısına sahip web site yöneticileri paniğe kapılmış ve halihazırda bulunan sitelerinin sürelerini, Ethos Capital’e geçmeden önce uzatmıştı. Domain endüstrisini de ayağa kaldıran bu alan adı satış işlemi, bir çok kişi tarafından “.org soygunu” olarak nitelendirilmişti.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Internet Society”nin, üst düzey alan adı “.org”u 1 milyar 135 milyon dolar karşılığı kar amacı güden şirkete satılması hem endişeye hem de büyük tepkilere yol açmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise ICANN’dan açıklamalar gelmeye devam etti…

ICANN: .org’un Satışı Rahatsız Edici

ICANN üst yetkilileri, Ethos Capital ve Internet Society arasında geçen 1 milyar 135 milyon dolarlık bu anlaşmanın “şeffaflık eksikliği”ni “rahatsız edici” olarak belirtti.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’nun(ICANN) İcra Kurulu başkanı Göran Marby konu hakkındaki açıklamalarında şunları belirtti;

“ICANN’ın görevi, üst düzey alan adı uzantısı .org’un Ethos Capital’e devri sırasında güvenilir ve istikrarlı kalmasını sağlamaktır. Ayrıca şeffaflığı önerdiğimizi de Internet Society (ISOC)’e de yazdık.”

İlgili İçerik  Amerika'da Protestolar, Apple Mağazalarına Sıçradı

.org üst düzey alan adı uzantısı’nın satış işlemi daha çok tartışmaya yol açacak gibi. Çünkü satış işlemi, duyulduğu ilk günden beri tepkiyle karşılandı ve “büyük soygun” olarak nitelendirildi.

ICANN .org Devir İşlemini Durduracak Mı?

Hayır. ICANN’in böyle bir yetkisi bulunmuyor. ICANN, İnternet isimleri ve sayıları’nın dağıtımını sağlayan kar amacı gütmeyen bir şirkettir. ICANN’in görevi ise bu işteki GoDaddy gibi kuruluşlara resmi statü vermektir.

.org Alan Adı Fiyatları Artacak Mı?

Şuan 10.99 dolar resmi satış fiyatı üzerinden satılan .org alan adları, Ethos Capital’in satın almasının ardından her yıl “%10” düzeyinde fiyat artışı yaşayacak. Yani açıklamaya göre %10 fiyat artışı ile birlikte 2020 yılında .org uzantı fiyatı 12.20 dolar olacak. Ethos Capital’in her yıl %10 fiyat artışı sağlanacak şeklinde belirttiği fiyatlar düzenli olarak arttırılacak. Fakat büyük bir miktarda artış bulunmuyor. Önümüzdeki yıl sadece 1 dolar fiyat artışı yaşayacak olan üst düzey alan adı uzantısı .org’un 10 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın