İbrahim Kalın: Sosyal Medyanın Kapatılması Gibi Bir Plan Yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya düzenlemesi hakkındaki açıklamalarında "Sosyal medyanın kapatılması gibi bir plan yok" dedi.
 İbrahim Kalın: Sosyal Medyanın Kapatılması Gibi Bir Plan Yok

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sunulan sosyal medya düzenlemesi planı oldukça dikkat çekmiş, tüm sosyal medyada ilgili plan gündem olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya düzenleme getirilmesi ve kaldırılması gerektiğiyle ilgili açıklamaları, sosyal medyanın kapatılacağına dair bir düşünce oluşturmuş ve bu da kısa sürede konunun gündem olmasını sağlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından #SosyalMedyamaDOKUNMA etiketi Twitter‘da tüm dünyada 1. sıraya geçerek gündem olmuştu. Konunun ardından çeşitli açıklamalar yapılsa da sosyal medyanın kapatılıp kapatılmayacağına dair kesin bir açıklama gelmemişti. Günlerdir gündemde olan konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, konuya bir açıklık getirdi.

İbrahim Kalın

İbrahim Kalın, konu ile ilgili açıklamalarında sosyal medyanın kapatılmayacağını, sadece düzenleme yapılacağını şu sözleriyle belirtti; “Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok ama düzenlenmesi gerektiği konusunda artık bir konsensüs oluştu. Burası ‘Gerçek hayatta suç olan sanal hayatta da suçtur’ ilkesiyle hareket edilmesi gereken bir alandır.

İlgili İçerik  Stephen Hawking'in Solunum Cihazı Covid-19'a Karşı Kullanılacak

Yani günlerdir konuşulan sosyal medya düzenlemesi kapsamında şuanlık sosyal medyanın kapatılması gibi bir plan yer almadığı belirtiliyor. Normal hayattaki suçların dijital hayatta da geçerli olduğunu vurgulayan Kalın, bu sebeple sosyal medyada da gerekli işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca ilgili düzenlemeye baktığımızda Netflix ve WhatsApp gibi sosyal medya platformları, kamu yararına erişime engellenebilecek.

İbrahim Kalın sosyal medyanın kapatılacağına dair bir plan yok dese de, Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önceki açıklamalarında şunları söylemişti “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz

Konu ile ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nedir ve Blockchain hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın