Connect with us


Dünya'dan Haberler

İBB Kolları Sıvadı: Hızlı Metro Projesi “Hızray” Hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, saatte 160 km hızla gidebilen Hızray metro projesi için çalışmalara başladı. İşte Sabiha Gökçen Havaalanı ve Halkalı arasındaki projenin detayları…

Zaman:

Tarih:

İBB Kolları Sıvadı: Hızlı Metro Projesi "Hızray" Hazır İstanbul Büyükşehir Belediyesi, saatte 160 km hızla gidebilen Hızray metro projesi için çalışmalara başladı. İşte Sabiha Gökçen Havaalanı ve Halkalı arasındaki projenin detayları...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul içerisinde 2 yaka arası ulaşımı kolaylaştıracak oldukça iyi bir projeye girişiyor. İstanbul içerisinde birbirine oldukça uzak mesafeler arasında yapılması planlanan Hızray adlı metro projesi sayesinde İstanbul ulaşımının hızlandırılması planlanıyor. Proje hakkında ortaya çıkan ilk detaylara göre Hızray adlı bu proje, saatte 160 km hız yaparak Sabiha Gökçen Havalimanı ile Halkalı arasındaki mesafeyi 114 dakikadan 55 dakikaya düşürecek.

Eskisine göre 2 bölge arasındaki ulaşımı 2 kattan da fazla hızlandırması planlanan Hızray adlı metro projesi,12 ilçeden geçerek Sabiha Gökçen Havalimanı ve Halkalı duraklarına gidecek. Diğer bir yandan 2 kat daha hızlı gideceğiniz mesafeler tabii ki yalnızca havalimanıyla Halkalı arasında sınırlı değil. Planlanan Hızray adlı bu proje, aynı zamanda Kirazlı-Finans Merkezi arasındaki mesafe 67 dakikadan 31 dakikaya inmiş olacak. Alibeyköy-Altunizade arasındaki mesafe 43 dakikadan 17 dakikaya, Mecidiyeköy-Finans Merkezi arasındaki mesafe ise 48 dakikadan 12 dakikaya kadar inecek.

Genel olarak bakıldığında İstanbul halkı için fazlasıyla yararlı olacak olan bu proje, 62,8 km’lik bir hatta sahip olacak. Bu hatta tek yönlü olarak saatte 55 bin, günde 750 bin kişi ulaşım sağlayacak. Toplam 12 istasyondan oluşacağı söylenen bu proje Halkalı’dan başlayacak ve Kirazlı, Otogar, Alibeyköy, Mecidiyeköy, Altunizade, Finans Merkezi, IMES, Maltepe, Kartal ve Sabiha Gökçen Havalimanı şeklinde son bulacak.

İBB Kolları Sıvadı: Hızlı Metro Projesi "Hızray" Hazır İstanbul Büyükşehir Belediyesi, saatte 160 km hızla gidebilen Hızray metro projesi için çalışmalara başladı. İşte Sabiha Gökçen Havaalanı ve Halkalı arasındaki projenin detayları...

Projenin detayları bunlarla da sınırlı değil. Açıklamalara göre az istasyona sahip olan Hızraj projesi, bu sayede çok daha hızlı ulaşım sağlayacak. 48 dakikalık Mecidiyeköy-Finans Merkezi hattını 12 dakikaya indiren bu proje, 5’li ve 10’lu tren dizisi olarak karşımıza çıkacak. Maksimum sefer sıklığı 3 dakika, ortalama hız saatte 80km, maksimum hız ise saatte 160 km olacak.

Benzer içerik:  Korkutucu Uyarı: Yağmur Yağmazsa, İstanbul 60 Gün İçerisinde Susuz Kalabilir

Halkalı’dan Sabiha Gökçen Havalimanına 55 dakikada ulaşım sağlayabilecek olan bu proje, günlük ortalama 2,7 milyon olan raylı sistem yolcu sayısını 3,5 milyona kadar çıkaracak. Yüksek Hızlı Tren ile uyumlu olacağı söylenen Hızray’ın, birçok yere hızlı ulaşım sağlayacağı da açıklamalar arasında. Bu projeyle birlikte 2025 yılına kadar raylı sistemin ulaşımdaki payı %30’u aşmış olacak. Hızray koridorundaki motorlu taşıt trafiği de %20 oranlarına kadar azalacak.

Proje çevresinde yaşayan 6 milyonun üzerindeki nüfusa hizmet edecek olan bu proje, aynı zamanda yoğun nüfusu olan bölgeler ile istihdam bölgeleri arasındaki ulaşımı da sağlayacak. Diğer bir yandan tamamen planlanan bu proje için gerekli izinlerin alınması da şuanlık bekleniyor. 2021 yılının ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı ve Meclisin izni olursa, yap/işlet/devret modeliyle proje 4 yılda tamamlanacak ve 2025’de tamamen kullanılabilir olacak. Proje maliyetinin ise 5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir