İBB: İstanbul Depremi 17 İlçede Tsunami Etkisi Yapabilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ çalışmalarıyla İstanbul'da beklenen depremle birlikte tsunami olma ihtimali bulunan 17 ilçe açıklandı.
 İBB: İstanbul Depremi 17 İlçede Tsunami Etkisi Yapabilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin ortak çalışması sonucunda beklenen İstanbul depreminde Tsunami felaketi yaşanabilecek ilçelerin listesi hazırlandı. Çalışmayla birlikte denize kıyısı olan ve olası bir depremde Tsunami felaketi yaşayabilecek olan ilçelerin listesi çıkarıldı.

İBB’nin gerekli çalışmaları yürütebilmek adına ODTÜ ortak çalışması ile yaptığı bu listede belirtilen ilçelerde, tsunamide gelebilecek olan zararı en aza indirebilmek adına önemli çalışmalar yapılacak. Tsunamiye karşı yapılabilecek ve olası durumlarda zararı en aza indirebilecek önlemler belirlendi. Raporda olası deprem durumunda hangi ilçelerde tsunami felaketi yaşanabileceği belirtilirken, bu ilçelerin durumları hakkında detaylı bilgilere de yer verildi.

Bildiğiniz gibi İstanbul depremi uzun bir süredir uzmanlar tarafından beklenen ve olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılan bir konu haline geldi. Bir çok uzman İstanbul depremi konusunda 7.0‘ın üzerinde bir deprem beklediklerini söyledi. Bu durumda haliyle İstanbul halkını da büyük bir korku sarmış durumda. Hal böyleyken ve beklenen deprem git gide yaklaşırken, bu konuda önlemler almak ve zararı en aza indirebilmek amacıyla çalışmalar da hızla başladı.

İstanbul’da Tsunami Yaşanabilecek 17 İlçe

İBB: İstanbul Depremi 17 İlçede Tsunami Etkisi Yapabilir

İBB ve ODTÜ ortak çalışması sonucunda denize kıyısı olan ve risk taşıyan 17 ilçe şu şekilde sıralandı; Avcılar, Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Üsküdar, Silivri, Tuzla, Pendik ve Zeytinburnu

Ayrıca İBB ve ODTÜ tarafından yayınlanan raporda şunlar yer aldı;

 • Adalar’da binden fazla yapı tsunamiden etkilenecektir. İlçe genelinde maksimum su basma derinliğinin (dalga boyu) noktasal olarak 12.3 metreye ulaştığı hesaplanmıştır.
 • Avcılar’da maksimum su basma derinliği 5.2 metreye ulaşabilmekte; yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 780 metre.
 • Bakırköy’de su basma mesafesi, dere yatağı boyunca yaklaşık bin 200 metreye ulaşmaktadır. İlçede maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 6.41 metreye ulaştığı hesaplanmıştır.
 • Beşiktaş’ta su basma mesafesi denizden yaklaşık 200 metreye ulaşmaktadır.
 • Beylikdüzü’nde maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 5.11 metreye ulaşmaktadır. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 350 metreye ulaşmaktadır.
 • Beyoğlu’nda karadaki maksimum su basma derinliği, noktasal olarak 3.04 metreye ulaşmaktadır. 170’den fazla yapının tsunamiden etkileneceği öngörülmektedir.
 • Büyükçekmece’de maksimum su basma derinliği, noktasal olarak 8.59 metreye ulaşacak, bin 400 yapı tsunami baskınından etkilenecektir.
 • Fatih’te su basma derinliğinin noktasal olarak 7.02 metreye ulaştığı, yatayda ise su basma mesafesinin yaklaşık 650 metreye ulaştığı tespit edilmiştir.
 • Kadıköy’de noktasal olarak su basma derinliğinin 7.79 metreye ulaştığı hesaplanmıştır. Yatayda ise su basma mesafesi dere yatakları boyunca yaklaşık bin metreye ulaşmaktadır.
 • Kartal’da maksimum su basma derinliğinin 5.84 metreye ulaştığı hesaplanmıştır. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 300 metreye ulaşmaktadır.
 • Küçükçekmece’de maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 5.38 metreye ulaştığı . hesaplanmıştır. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık bin 230 metreye ulaşmaktadır.
 • Maltepe’de maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 7.96 metreye ulaştığı hesaplanmıştır. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 670 metreye ulaşmaktadır. Maltepe Orhan Gazi Şehir Parkı tamamen sular altında kalmaktadır.
 • Pendik’te maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 5.71 metreye ulaştığı hesaplanmıştır. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 400 metreye ulaşmaktadır.
 • Silivri’de maksimum su basma derinliğinin 7.89 metreye ulaştığı hesaplandı. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık iki bin metreye ulaşıyor. Bin 500’den fazla yapı tsunamiye maruz kalacak.
 • Tuzla’da maksimum su basma derinliği, noktasal 6.34 metre. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 600 metreye ulaşmakta.
 • Üsküdar’da maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 3.37 metreye kadar ulaşacak. Yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 365 metre olarak hesaplandı.
 • Zeytinburnu’nda maksimum su basma derinliği noktasal olarak 5.95 metre, su basma mesafesi yaklaşık 470 metreye olarak hesaplandı.
İlgili İçerik  ODTÜ'nün Elinde Bulunan .tr Domain Uzantısı BTK'ya Geçiyor

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın