Connect with us


Bilim & Sanat

Hubble Teleskobu, 20 Bin Yıl Önce Gerçekleşen Süpernova Patlamasını Fotoğrafladı

NASA ve ESA projesi olan Hubble teleskobu, yaklaşık 20 bin yıl önce gerçekleştiği tahmin edilen bir Süpernova patlamasının dalgalarını fotoğrafladı.

Zaman:

Tarih:

Hubble , 20 Bin Yıllık Süpernova Patlamasını Fotoğrafladı

Amerika Birleşik Devletlerinin uzay kurumu olan NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortak projesi ile dünya yörüngesine yerleştirilen ve bugüne kadar pek çok fotoğrafı karşımıza çıkaran Hubble Uzay Teleskobu, yine oldukça göz kamaştırıcı güzellikle bir fotoğrafı karşımıza çıkardı. Açıklamalara göre yaklaşık 10 bin ile 20 bin yıl önce gerçekleşen bir Süpernova patlaması, Hubble Uzay Teleskobu tarafından fotoğraflandı. Göz kamaştıran fotoğraf NASA’nın resmi web sitesinde yayınlandı.

NASA/ESA uzay teleskobu Hubble tarafından yakalanan görüntü, 2.400 ışık yılı uzaklıkta gerçekleşen Cygnus süpernova patlama dalgasının sadece küçük bir bölümünü içeriyordu. NASA’nın resmi web sitesinde yayınlanan makaleye göre 10.000-20.000 yıl önce gerçekleşen bu Süpernova patlaması, güneşimizden yaklaşık 20 kat daha büyük olan ve ölmekte olan bir yıldızı da parçalamış.

Binlerce yıl önce gerçekleşen bu patlamanın ardından kalıntılar, patlama merkezinden 60 ışık yılı daha genişledi. Açıklamalara göre her saniye 220 mil civarında genişleyen bu patlamanın kalıntıları, Hubble tarafından tarafından fotoğraflanan şeydi. Hubble tarafından yakalanan ve NASA blogunda yayınlanan bu fotoğrafın, patlamadan sonra ortaya çıkan kalıntının dış kenarı olduğu belirtildi. Patlayan ve resmedilen bu yıldız, açıklamalara göre Cygnus takımyıldızının bir parçasıydı. Cygnus, gökyüzüne baktığınızda dolunaydan tam 36 kat daha büyük alanı kaplar.

Benzer içerik:  SpaceX'in Starship Roket Prototipi Test Sırasında Patladı

Hubble | Süpernova Patlama Dalgası

Hubble Teleskobu, 20 Bin Yıl Önce Gerçekleşen Süpernova Patlamasını Fotoğrafladı NASA ve ESA projesi olan Hubble teleskobu, yaklaşık 20 bin yıl önce gerçekleştiği tahmin edilen bir Süpernova patlamasının dalgalarını fotoğrafladı.

Süpernova, belirli büyüklükteki yıldızların ölmesiyle meydana gelir. Yakıtlarını bitirerek kendi içerilerine çöken belirli büyüklükteki yıldızlar, böylelikle çok büyük patlamalara sebep olur. NASA’nın açıklamalarına göre resmedilen bu Süpernova’nın oluşmasının sebebi, Güneşimizden 20 kat daha büyük olan bir yıldızın patlamasıydı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir