Connect with us


Mobil Haberler

Huawei, Yıllar Sonra Samsung’u Geçmeyi Başardı

Dünyanın en çok akıllı telefon satışıyla zirvede bulunan teknoloji şirketi Samsung, ünvanını Huawei’ye kaptırdı. Uzun yıllar sonra Huawei, Samsung’u geçmeyi başardı.

Zaman:

Tarih:

Huawei, Yıllar Sonra Samsung'u Geçmeyi Başardı

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri‘nin Huawei‘ye karşı uyguladığı ambargo kararları artsa ve Huawei zor durumda kalsa da, bu durum şirketin yükselişinin önüne geçemedi. Çin merkezli teknoloji devi Huawei, yükselişini aynı hızla sürdürerek, dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olan Samsung‘u geride bıraktı. Analiz şirketi Canalys, Huawei’nin “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” ünvanını Samsung’dan aldığını paylaştı.

Hem covid-19 salgını sürecinden etkilenen, bunun üzerine bir de ABD’nin ambargo kararlarıyla uğraşan Huawei, tüm bunlara rağmen yeni akıllı telefonlarını üretmeye ve dünya genelinde satmaya devam etti. Birçok açıdan akıllı telefon modelleri ilgi odağı olan Huawei, 2020‘de yaşadığı tüm zorluklara rağmen milyonlarca telefon satışı gerçekleştirerek, yıllardır zirvedeki isim olan Samsung’u tahtından etti. Analiz şirketi Canalys’in raporuna göre Samsung bu yılın ikinci çeyreğinde 53.7 milyon adet telefon piyasaya sürerken, aynı dönemde Huawei ise 55,8 milyon akıllı telefonu piyasaya sürdü.

Covid-19 sürecinde düşüş yaşayan Samsung, bu sebeple daha az akıllı telefon satışı gerçekleştirdi ve bu da Samsung’u tahtından etti. Samsung’un düşüşü sürerken, Huawe ise ambargo kararlarına ve covid-19 sürecine rağmen yükselişini sürdürmeye devam etti. Diğer bir yandan analiz şirketi Canalys, ilk kez bir çeyrekte Apple ve Samsung dışında bir markanın, küresel akıllı telefon piyasasında zirveye yükseldiğini belirtti.

Huawei, Yıllar Sonra Samsung'u Geçmeyi Başardı Dünyanın en çok akıllı telefon satışıyla zirvede bulunan teknoloji şirketi Samsung, ünvanını Huawei'ye kaptırdı. Uzun yıllar sonra Huawei, Samsung'u geçmeyi başardı.

Her ne kadar Huawei ABD tarafından yaptırımlara maruz kalsa da, covid-19 süreci boyunca oldukça başarılı oldu. Bunun sebebi ise Çin’de bu sürecin hızlı yönetilmesi ve salgının bastırılabilmesiydi. Huawei dünya genelinde büyük satış yapamasa ve ABD’nin ambargosundan etkilense de, kendi ülkesi Çin’de oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. Aslında Huawei’yi zirveye taşıyan şey de kendi ülkesinde yakaladığı başarıydı.

Rapora göre Huawei’nin 2020 ikinci çeyrekte yakaladığı bu başarıda piyasaya sürülen akıllı telefonların %70‘i, yine Huawei’nin kendi ülkesi olan Çin’de satıldı. Bu sebeple Huawei’nin sadece kendi ülkesinde satış yaparak zirveye ulaşması, covid-19 süreci sonrasında Samsung’un tekrardan zirveye geçmesine sebep olabilir. Diğer bir yandan ABD’nin uyguladığı ambargolar olmasaydı, Huawei çok daha büyük bir fark ile zirveye yerleşebilecekti.

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel