Connect with us


Teknoloji Haberleri

Huawei: “Türkiye’ye Güveniyoruz ve Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz”

Dünya devi teknoloji şirketi Huawei, dün Pompeo tarafından yapılan açıklamaların ardından Türkiye’ye güvendiklerini, bu sebeple ülkemize yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Zaman:

Tarih:

Huawei: "Türkiye'ye Güveniyoruz ve Yatırım Yapmaya Devam Ediyoruz"

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve akıllı telefon modelleriyle tüm dünyada büyük bir ilgi yakalayan Huawei, haberimizde aktardığımız gibi dün yine Mike Pompeo‘nun radarına girmişti. Bildiğiniz gibi bir süredir Huawei’ye ambargo uygulayan ABD, Huawei’nin nüfuzunu arttırmaya çalıştığını ve her ülkedeki verileri ele geçirerek Çin Komünist Partisine sattığını söylüyor.

Tüm bu iddiaların hedefinde olan ve ABD’nin yaptırımlarına rağmen dünyanın dört bir yanında yatırımlarına devam eden Huawei, şimdi de daha geniş yaptırımlar ile karşı karşıya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye‘nin Huawei ile çalışması ile ilgili oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Pompeo, dün yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin elinde önemli bir veri olduğunu, ve bunu Huawei’nin ele geçirmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

ABD’nin güvenliğini sağlayacaklarını belirten Pompeo, Huawei ile Türkiye ilişkisinin, ABD ile Türkiye arasındaki askeri işbirliğini etkileyeceğini söyleyerek Türkiye’ye gönderme yapmıştı. Huawei’nin Türkiye’den uzak kalmasını isteyen Pompeo, bunun ABD ve Türkiye ilişkileri için oldukça zararlı olduğunu, Huawei’nin Çin Komünist Partisine Türkiye’deki verileri satabileceğini belirtti. Huawei ise Mike Pompeo’nun açıklamalarının ardından cevap niteliğinde bir açıklamada bulundu.

“Türkiye’ye Güveniyor ve Yatırımlarımıza Devam Ediyoruz”

Huawei: "Türkiye'ye Güveniyoruz ve Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz" Dünya devi teknoloji şirketi Huawei, dün Pompeo tarafından yapılan açıklamaların ardından Türkiye'ye güvendiklerini, bu sebeple ülkemize yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Huawei Türkiye tarafından yapılan resmi açıklamalar, Mike Pompeo’nun açıklamalarına cevap niteliğindeydi. Bugünden itibaren Türkiye’deki Ar-Ge merkezinin 10. yıl dönümünü kutlayan Huawei Türkiye, ülkemizden dünyaya ihracat yaptıklarını ve önemli miktarlarda döviz geldiğini belirtti. Türkiye’de önemli sayıda Bilişim Teknolojileri uzmanı yetiştirdiklerini belirten Huawei yetkilileri, önümüzdeki yılda da BT uzmanı ekibinin %10 büyüyeceğini açıkladı.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Hüseyin Hai, Huawei’nin Türkiye’de toplam 520 Milyon TL yatırım yaptığını, bugün 620 profesyonel ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Burada geliştirilen ürünlerin yalnızca Türkiye’de kullanılmadığına değinen Hai, Türkiye’de üretilen ürünlerin Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanına ulaştığını, bu yazılım ihracatı sayesinde Türkiye’ye toplam 260 milyon dolarlık giriş sağlandığını belirtti.

Benzer içerik:  Huawei, Yeni Akıllı Saati Watch GT 2 Pro'yu Tanıttı: Özellikleri

Huawei’nin Türkiye’ye güvendiğine ve yatırımların devam edeceğine değinen Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi direktörü Hüseyin Hai, açıklamalarında şu iadelere yer verdi: “Türkiye’deki toplam yatırımımız 520 milyon TL. Ayrıca daha da önemli bir konu olarak, on yıldır çok sayıda BT uzmanını eğitiyor ve ICT yeteneklerini geliştiriyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana 1.500’den fazla mühendis ve araştırmacı Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi için çalıştı. Bazıları Türk şirketlerinde teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Bununla gurur duyuyoruz. Bugün 620 profesyonelle çalışıyoruz ve Türkiye’deki ICT yeteneklerine güveniyoruz. Gelecek yıl bu ekibimizi yüzde 10 büyütmeyi hedefliyoruz. Çözümlerimiz 30’dan fazla ülkede 40 kurumsal müşteri tarafından kullanıldı. Ümraniye’deki merkezimizde Türk mühendisler tarafından üretilen teknolojiler, Avrupa’dan Güney Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Bu yazılım ihracatı ile birlikte Türkiye’ye toplam 260 milyon dolar giriş sağladık.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir