Connect with us


Dijital Haberler

Huawei, Tüm Cihazlarla Uyumlu HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemini Duyurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, Google’a olan bağlılığı ortadan kaldırabilecek, her cihaza uyumlu yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0’ı duyurdu.

Zaman:

Tarih:

Huawei, HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemini Duyurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Çin merkezli Huawei, son zamanlarda ABD’nin uyguladığı ambargolar sebebiyle oldukça zor bir durumda kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında uzun zamandır süren ticari savaş, artık 2 devleti de aşarak Çin merkezli özel şirketleri de zor duruma soktu. Her durumda Çin merkezli şirketleri hedef alan ABD, son zamanlarda TikTok’u ve Huawei’ye hedef tahtasına koymuş durumda.

ABD’nin ambargo kararları sebebiyle ABD merkezli şirketler ile işbirliği yapamayan Huawei, yeni telefonları için işletim sistemi sağlayamıyor. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar için en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, ABD merkezli teknoloji devi Google‘ın(Alphabet) bünyesinde bulunuyor. Bu da Huawei’nin kendi işletim sistemini yapmasına sebep oluyor.

Çok uzun bir süredir HarmonyOS adlı yeni işletim sistemi üzerinde çalışan ve yeni akıllı telefon modellerinin birçoğun bu işletim sistemiyle piyasaya süren Huawei, şimdi de HarmonyOS 2.0’ı duyurdu. Tamamen açık kaynaklı olan bu işletim sistemi, her geçen gün daha da geliştirilecek ve tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabilecek. Google’ın Android işletim sistemine çok büyük bir rakip olabilecek olan HarmonyOS 2.0, akıllı telefondan tablete, bilgisayara, televizyonlara, araç sistemlerine ve akıllı bilekliklere kadar her türden teknolojik alet ile uyum sağlayacak.

Benzer içerik:  Samsung Çıldırdı: 2 Tarafı da Baştan Sona Ekran Olan Akıllı Telefon Patenti Aldı
Huawei, Tüm Cihazlarla Uyumlu HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemini Duyurdu Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, Google'a olan bağlılığı ortadan kaldırabilecek, her cihaza uyumlu yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0'ı duyurdu.

Bugün itibarıyla giyilebilir cihazlar, akıllı televizyonlar ve akıllı kasklar için beta sürümüyle geliştiriciler için yayınlanmış durumda. Akıllı telefonlara yönelik olan sürüm ise 2020 Aralık ayından itibaren beta versiyonu ile geliştiricilere sunulacak. Teknoloji alanında çok büyük bir alan olan işletim sistemi piyasası şuanda büyük bir oranda Google’ın ve Microsoft’un elinde olsa da, ilerleyen zamanlarda Huawei de bu pazarda çok büyük bir paya sahip olabilir.

Diğer bir yandan Huawei’yi köşeye sıkıştırmak için her yolu deneyen ABD ise, Huawei’yi yalnızca dışa bağlılıktan kurtarmış gibi görünüyor. Önce işletim sistemi yasağı alan Huawei, HarmonyOS işletim sistemi geliştirmiş ve akıllı telefonlarını bu işletim sistemiyle yayınlamıştı. Daha sonra işlemci yasağı alan Huawei, yine kendi işlemcilerini üretmişti. Şimdi de bu alanda tamamen bağımsız hale gelmeye başlayan Huawei, ilerleyen yıllarda teknoloji alanında en büyük işletim sistemi sağlayıcılardan biri olabilir. Konu hakkında tüm gelişmelerden haberdar olmak için kitle.net’i takipte kalın…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir