Huawei: Google Uygulamaları Olmasa da 1 Numara Olabiliriz

 Huawei: Google Uygulamaları Olmasa da 1 Numara Olabiliriz

Huawei CEO ve Kurucusu olan Ren Zhengfei, Google uygulamaları Huawei için yasaklansa bile Dünyada birinciliği elde edebiliriz dedi. Zhengfei’ye göre Google’ın uygulamaları olmasa dahi Huawei dünyanın en iyi akıllı telefonu olabilir.

Geçtiğimiz zamanlarda Mate X 5G model telefonunu satışa sunan ve dakikalar içinde stokları biten, Dünyada 1 numaralı akıllı telefon üreticisi olma yolunda hızla ilerleyen Huawei, geçtiğimiz zamanlarda Google, Broadcom, Intel gibi ABD’li dev şirketlerin ambargosuna takılmış ve satış yapması engellenmek istenmişti. Huawei’nin, Google, Intel veya Facebook gibi dev şirketlerin uygulamalarına erişimi engelli olan akıllı telefonları muhtemelen piyasada iyi karşılanmayacak. Çünkü akıllı telefon kullanıcıları Facebook, Google gibi uygulamalara ulaşamazsa telefonu pek tercih etmeyebilir. Ayrıca yüzbinlerce Google Play uygulaması ve android kolaylığı da bu ambargoya dahil.

Huawei: Google Uygulamaları Olmasa da 1 Numara Olabiliriz
Huawei: Google Uygulamaları Olmasa da 1 Numara Olabiliriz

Huawei, yükselişine engel olmak isteyen ABD’nin tüm bu ambargolarına karşı kendi işletim sistemi Harmony OS’u tanıtmıştı. Hatta bu işletim sistemini kendi ürettiği bir akıllı televizyona bile entegre edip yayınlamıştı.

Huawei, Google ve ABD’nin tüm bu ambargolarına karşı hala dünyada birincilik elde edebileceğini söyleyerek çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca Zhengfei yaptığı açıklamalarda, Google ile mümkünse tekrar çalışmak istediklerini belirtti.

İlgili İçerik  Google'dan Pinterest'e Rakip: Google Keen

Huawei: Harmony OS İşletim Sistemi

Huawei: Harmony OS İşletim Sistemi
Huawei: Harmony OS İşletim Sistemi

Şirketin 2020 yılını işaret ettiği işletim sistemi Harmony OS, Huawei telefonlar için Google ve ABD’ye karşı yeni bir işletim sistemi olarak çıkış yapacak. Şirket’in cep telefonları, giyilebilir teknoloji cihazlar, notebook ve laptoplar ve televizyonlar gibi tüm platformlarda çalışacak olan yeni işletim sistemi Harmony OS, Açık kaynak kodlu olacak ve Android uygulamaları da destekleyecek. Harmony OS işletim sisteminin henüz 45 bin uygulaması varken en büyük rakibi Android‘in 3 milyona yaklaşık uygulaması bulunuyor. Harmony OS mağazası için uygulama geliştirme işlemlerini de sürdüren Huawei, önümüzdeki zamanlarda tamamen kendi işletim sistemi ile çıkış yapacak.

Bir önceki yazımız olan F-150 vs Cybertruck! Halat Çekme Yarışı ile Ortam Kızışıyor başlıklı makalemizde Cybertruck, Elon Musk ve Ford hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın