Huawei, ABD Yapımlı Telefon Parçalarını Stokladı

ABD'nin ambargo uyguladığı Huawei, telefon üretimini sürdürebilmek ve riski sıfıra indirebilmek amacıyla ABD merkezli üretilen çipleri stokladı.
 Huawei, ABD Yapımlı Telefon Parçalarını Stokladı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve ürettiği telefonalr iel tüm dünyada bilinen bir marka haline gelen Huawei, son zamanlarda ABD’nin uyguladığı ambargolar sebebiyle oldukça zor günler geçiriyor. En son uygulanan ambargo ile Android lisansı alması yasaklanan Huawei şirketi, başka yasaklar uygulanmadan önce kendi önlemini aldı.

ABD’nin son ambargo kararından sonra yeni Android lisansı alamayan ve sadece eski lisanslarını kullanabilen Huawei, bir sonraki uygulanabilecek olan işlemci veya diğer çiplerle ilgili ambargo kararlarına karşı önlem aldı. Japonya merkezli Nikkei gazetesinin yaptığı habere göre Huawei, bir sonraki ambargodan en az şekilde etkilenmek için ABD merkezli üretilen bir çok çipi stokladı.

Habere göre Huawei, 2 yıldan fazla bir süre yetecek kadar işlemciyi ve diğer ABD merkezli üretilen çipleri stoklayarak önlemini bu şekilde aldı. Telefon üretiminde kullanılabilecek olan en önemli parçaları stoklayan Huawei, böylelikle ilerleyen zamanlarda işlemciler veya çiplerle ilgili bir ambargo uygulansa da en az 2 yıl boyunca etkilenmeyecek. Bu süre boyunca da kendi çipleri üzerinde çalışmalarını sürdürecek.

İlgili İçerik  Huawei Yeni Kredi Kartı "Huawei Card"ı Tanıttı
Huawei, ABD Yapımlı Telefon Parçalarını Stokladı

23,45 milyar dolar değerinde çipsetin ve diğer parçaların stoklandığı belirtilirken, en çok Xilinx, AMD ve Intel gibi markaların ürünlerinin stoklandığı iddia edildi. Konu hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor olsa da, ABD’nin dünyadaki işlemci pazarının %98’ine sahip olduğu düşünülünce oldukça olası bir durum.

İlgili Haber: Donald Trump, Huawei Yasağını 1 Yıl Uzattı

Konu ile ilgili gelişmeleri takip etmek için “kitle.net” web sitemize ücretsiz abone olabilir, veya Instagram hesabımız “@kitlegram” üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hulu, Beraber Film İzleme Özelliğini Yayınladı başlıklı makalemizde Arkadaşlarla Film İzleme, Aynı Anda Film İzleme ve Birlikte Film İzleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın