Connect with us


Genel

Yeni Genelge: HES Kodu Olmayana Şehirlerarası Bilet Almak Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre artık HES kodu olmayan kişiler şehirlerarası yolculuk yapamayacak.

Zaman:

Tarih:

HES Kodu Olmayana Şehirlerarası Yolculuk Yasaklandı

Covid-19 salgını sebebiyle getirilen pek çok kuralın arasında yer alan HES kodu uygulamaları, artık daha net bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre HES kodu bulunmayan kişiler artık şehirlerarası yolculuk yapamayacak. Şehirlerarası ulaşım sağlayan firmalara bu konuda bilgilendirme yapan Bakanlık, HES kodu olmayanlara bilet satışı yapılmamasını istedi.

Dünya çapında hızla yayılan covid-19 salgını, 2020’nin ilk aylarından itibaren ülkemizde de kendini göstermiş ve hızla yayılmıştı. Aslında ülkemizde durum, diğer ülkelere göre çok daha kısa sürede kontrol altına alınsa da, son günlerde vakalar tekrar yükselişe geçti. Bu sebeple 2020’nin ilk aylarında alınan önlemler tekrarlar alınmaya başladı.

Bildiğiniz gibi covid-19 sürecinde il dışına çıkmak için özel izinler alınmaya başlamış, bununla birlikte izni ve belgesi olmayan kişilerin il dışına çıkması yasaklanmıştı. Fakat ortaya çıkan bilgilere göre birçok firma, HES kodu olmayan kişilere de bilet satmaya devam ediyor ve bu kuralı hiçe sayıyordu. Bunun şikayetler ile ortaya çıkmasıyla birlikte yeni genelge yayınlandı ve Bakanlı firmaları kesin bir dille uyardı.

Benzer içerik:  Günlük Vaka Sayısı Yeniden Yükseldi: 1.491 Vaka (27 Ağustos)

HES Kodu Olmadan Şehirler Arası Yolculuğa Ceza

Yeni Genelge: HES Kodu Olmayana Şehirlerarası Bilet Almak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre artık HES kodu olmayan kişiler şehirlerarası yolculuk yapamayacak.

HES kodu, veya açılımıyla Hayat Eve Sığar kodu, bundan böyle şehirlerarası yolculuk için vazgeçilmezlerden biri olacak. HES kodu olmadan şehirlerarası yolculuk yapan kişiler ve bu şekilde bilet satan firmalar ise cezalandırılacak. HES kodu olmadan yolculuk yapanlar için zorunlu izolasyon uygulanacağı, buna izin veren firmaların ise valiler tarafından para cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir