Hacker’ların Saldırı Yaparken En Çok Denediği Şifreler

 Hacker’ların Saldırı Yaparken En Çok Denediği Şifreler

Siber güvenlik şirketi F-Secure‘nin yaptığı araştırmalar sonucunda, dünya geneli hackerlar tarafından yapılan saldırılarda en çok denenen şifreler belli oldu. Hackerlar tarafından en çok denenen şifreler listesinde ilk 10’a TTNET‘in modem arayüz şifresi olan “ttnet“de girdi.

İlginizi Çekebilir: Nintendo’ya Sızan Hacker’a 259 Bin Dolar Ceza Verildi

Dünyanın dört bir yanında artan siber saldırılar artık normal savaşlar kadar şiddetini arttırdı. Bu siber savaşlar sadece sanalda olmakla kalmıyor, şirketlere ve devletlere çok büyük zararlar verebiliyor. Hacker’ların bu saldırıları yaparken kullandıkları bir çok yöntem bulunuyor.

Bu yöntemlerden biri ise Brute-Force, yani deneme yanılma yöntemi. Hacker’lar, hazırladığı bir şifre listesini hedef sitede deniyor ve doğrusunu bulana kadar bu deneme-yanılma (Brute-Force) işlemi devam ediyor. Deneme-Yanılma saldırılarında en çok kullanılan şifreler ise bize çok yabancı olan şifreler de değil.

Finlandiya merkezli bir siber güvenlik şirketi olan F-Secure, yaptığı araştırmalar sonucunda Hacker’ların deneme yanılma saldırılarında en çok kullandığı şifreleri buldu. “Honeypot” isimli sahte sunucular kuran F-Secure şirketi, bu sunucuları hedef haline getirerek hackerların saldırmasına yol açtı. Dünya genelinde bir çok ülkeye kurulan sunucular, hacker’ların saldırı yaparken en çok kullandığı şifreleri kaydetti.

İlgili İçerik  Corona Virüsü Tüm Haberler (Covid-19)

Bu şifreler arasında bizim için en dikkat çekeni ise “ttnet” oldu. Hacker’ların neredeyse en çok kullandığı “ttnet” şifresi, Türk Telekom‘un modem arayüzüne bağlanmak için sunduğu bir şifredir. Şifresi değiştirilmeyen neredeyse tüm “Türk Telekom” modemlerine “ttnet” yazarak bağlanabiliyoruz.

F-Secure’nin raporuna göre ortaya çıkan hacker’ların en çok denediği şifreleri hemen aşağıdan görebilirsiniz.

Hacker’ların En Çok Denediği Şifreler


Hacker'ların En Çok Denediği Şifreler
Hacker’ların En Çok Denediği Şifreler
  1. admin
  2. vivx
  3. default
  4. 1001chin
  5. sh
  6. [email protected]
  7. 12345
  8. password
  9. ttnet
  10. root

Listedeki “vivx“, Çin merkezli Dahua şirketi tarafından üretilen DVR’larda default şifre olarak geliyor. “[email protected]” ve “1001chin” ise Çin’deki bir çok modemin default şifresi.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın