Güney Kore, Kripto Para Ticaretine Vergilendirme Getiriyor

 Güney Kore, Kripto Para Ticaretine Vergilendirme Getiriyor

Son zamanlarda artan kripto para kullanımı hükümetlerin de dikkatini çekiyor. Güney Kore hükümeti, kripto paranın artan kullanımından sonra kripto para ile yapılan ticaretlere vergilendirme getirmeyi planlıyor.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin ve Blockchain Nedir?

Kripto paranın popülerliğinin ve kullanımının oldukça fazla artması ile birlikte devletler de bu sistemden pay istiyor. Kripto para ile yapılan ticaretlerden vergi kesmeyi düşünen bir çok hükümet bu konuda yasal düzenlemeler için adımlar atıyor. Son olarak kripto para vergisi konusunda Güney Kore’de bir gelişme yaşandı. Güney Kore Maliye Bakanlığı, kripto para ile yapılan işlemlerden %20 vergi almak için çalışmalar başlattı. Henüz resmi olmayan bilgilere göre eğer bu yasa tasarısı işleme geçirilirse Güney Kore’de yapılan tüm kripto para alışverişlerinde “Diğer” kategorisi altında %20 vergi alınacak.

Yasa tasarısına göre kripto para ile yapılan ticaret “Diğer Kazançlar” kategorisine giriyor ve bu kategorideki ticaretler %40 üzerinden %20 vergilendiriliyor. Yani Kazanç 1000 lira ise önce %40’ı hesaplanıyor, sonra o rakamın %20’si vergi kesiliyor. Kalan %60’lık kısıma ise vergi muafiyeti uygulanıyor ve herhangi bir vergilendirme yapılmıyor.

İlgili İçerik  Türk Hosting Devi Natro, 200 Milyon TL'ye Team.Blue'ya Satıldı

Japonya’da Kripto Paradan %55 Vergi Alınıyor

Şuanda kripto para vergilendirmelerinin en yükseği Japonya’da uygulanmakta. Kripto Para’nın kullanımının artması ile birlikte tüm kripto para ticaretini vergilendiren Japonya hükümeti, %15-%55 arası vergi kesiyor. Bu da Japonya’daki kripto para yatırımcılarını direkt olarak başka ülkelere yönlendiriyor.Bu yasa’dan sonra Japonya’daki bir çok yatırımcı, varlıklarını “kripto para’dan vergi almayan” Singapur gibi ülkelere taşımıştı.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın