Güneş Yüzeyinin En Ayrıntılı Görüntüsü Yayınlandı

 Güneş Yüzeyinin En Ayrıntılı Görüntüsü Yayınlandı

Hawaii‘de bulunan Daniel K. Inouye güneş teleskobu ile Güneş yüzeyinin şuana kadar ki en ayrıntılı görüntüleri alındı. Güneş yüzeyinde görüntülenen hücre benzeri yapıların sadece 1 tanesinin Türkiye büyüklüğünde olması da oldukça dikkat çekti.


İlginizi Çekebilir: Yapımı 5 Yıl Süren FAST Teleskobu Faaliyete Geçti

Hawaii’deki Daniel K. Inouye güneş teleskobu ile elde edilen yeni görüntüler şimdiye kadarki en ayrıntılı güneş yüzeyi görüntüleri oldu. Videodaki görüntüler her ne kadar bize küçük görünse de güneş yüzeyindeki hücre benzeri bu parçacıkların her biri yaklaşık 1 Türkiye büyüklüğünde.

Dünyamızdan tam 149 milyon kilometre uzakta olan Güneş yüzeyinin bu kadar net görüntüsünün alınabilmesi insanları heyecanlandırdı. Güneş’in şuana kadarki en ayrıntılı görüntülerine ulaşan Gözlemevi, bu görüntülerin Güneş’in işlevini anlayabilmek için kullanılacağını belirtti. Bilim insanları, bu ayrıntılı görüntüler ile enerjisel güneş patlamalarını daha iyi anlayabileceklerini belirtti ve “uzay havası” olarak adlandırdıkları tahmin sistemini geliştirebileceklerini söyledi. Yani ileri zamanlarda bu görüntüler sayesinde gelişmeler sağlanırsa hava tahminlerinin de doğruluk oranı yükselebilir.

İlgili İçerik  Lamborghini: "Zamanın Ötesinde Bir Şey Tanıtacağız"

Astronomi Araştırma Üniversiteleri Derneği başkanı Matt Mountain,  konu ile yaptığı açıklamalarda şunları belirtti;

“İhtiyacımız olan şey, uzay havasının arkasındaki temel fiziği kavramak. Bunun için Inouye Güneş Teleskopunun önümüzdeki 10 yıllar boyunca Güneş üzerinde çalışması gerekiyor.”

Güneş Yüzeyinin En Ayrıntılı Görüntüsü Yayınlandı

Güneş’in şuana kadar en ayrıntılı görüntüsü olan ve hücrelerin her biri ortalama 640.000 kilometre büyüklüğünde olan bu fotoğraf ilerleyen zamanlarda bilimsel alanlarda bir çok gelişme sağlayabilir…

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın