Güvenli ve Güçlü Şifre Oluşturmanın 7 Basit Yolu

İnternette kullandığınız şifreleri oldukça güçlendirebilmeniz için en basit 7 yolu bu makalemizde detaylı olarak hazırladık.
 Güvenli ve Güçlü Şifre Oluşturmanın 7 Basit Yolu

Sosyal medyada, alışveriş sitelerinde veya forumlarda, İnternetin herhangi bir yerinde kullandığınız şifreler her zaman ele geçirilebilir. Bu sebeple şifrenizi belirlerken oldukça dikkatli olmalısınız. Kolay ve güvensiz şifreler internette her zaman kolaylıkla avlanmıştır.

Hacker‘ların en çok kullandığı yöntem Brute-Force yöntemidir. Bu yöntem adından da anlaşılabileceği gibi Deneme/Yanılma prensibiyle işler. Dünya çapında en çok kullanılan şifrelerin bir listesi yapılır, ardından Deneme/Yanılma saldırısı başlatılır. Bilgisayar, otomatik olarak bu şifrelerin hepsini deneyerek hesabınıza erişmeye çalışır.

Bu Deneme/Yanılma saldırısı listesinde her zaman en basit şifreler yer alır. İnternette hesap oluşturan çoğu kişi, genellikle güçsüz şifreler kullanır. Bunun en büyük örneği de 123456 şifresidir. Bu şifre hala milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve hesaplar tehlikeye atılmaktadır. Bu makalemizde şifrenizi en güçlü hale nasıl getirebilir, Deneme/Yanılma ve diğer hacker saldırılarından nasıl kurtulabilirsiniz bunu anlatacağız. İşte en güçlü şifre oluşturma önerileri

Adınızı, Doğum Tarihinizi Girmeyin

İnternet sitelerinde kullanıcıların hesap oluştururken yaptığı en büyük hata, adı soyadı, doğum tarihi, memleketi gibi bilgilerini girmesidir. Şifreler oluşturulurken ali123456 ve benzeri şekilde kesinlikle oluşturulmamalıdır. İsminiz örneğin Ali ise ve bir hacker eğer sizi hedef alıyorsa, ali ismini içeren Deneme/Yanılma saldırı listesi oluşturacaktır. Aynı şekilde Facebook gibi platformlarda memleketiniz de görülebilir. Bu sebeple Adana01 gibi şifreleri de tercih etmemelisiniz.

Çoğu Kişinin Kullandığı Şifreleri Seçmeyin

İnternette milyonlarca, hatta yüz milyonlarca insan aynı şifreleri kullanıyor. Bu şifrelerin ortak noktası ise oldukça basit ve kolay olması. Bu hataya kesinlikle düşmemeli ve internette sıkça kullanılan şifreleri asla tercih etmemelisiniz. Bir hacker sizin hesabınızı ele geçirmek istediğinde, internette en çok kullanılan şifre listesini de test edecektir. Araştırmalara göre ülkemizde internette en çok aşağıdaki şifreler kullanılıyor. Bu listeden uzak durun.

En Çok Kullanılan Şifreler

  • 123456
  • 123456789
  • Qwerty
  • Password
  • 11111
  • 12345678
  • Abc123
  • 1234567
  • Password1
  • 1234567890

Sıralı Sayılar Kullanmayın

Aynı şekilde internette en çok kullanılan şifreler, genellikle sıralı şifrelerdir. Örneğin 123456789 gibi bir şifre, veya ali123456 gibi bir şifre kesinlikle tercih etmeyin. Şifre içerisinde sayı bulunsun, fakat sıralı yapmamanız oldukça önemlidir. Doğum tarihi gibi özel bilgileri de girebilirsiniz fakat daha güvenli olması adına başka anlam taşıyan tarihler de ekleyebilirsiniz. Burası size kalmış, fakat sıralı sayı girmemekte kararlı olun.

En Önemli Kural: Şifreniz Uzun Olsun

Uzun şifreler oluşturmak, şifrenin güvenliğini sağlayabilmek adına en önemli kuraldır. Şifreniz ne kadar uzun olursa çalınması da o kadar zor olur. Çünkü hackerlar hesabınıza saldıracağı zaman çeşitli şifre kombinasyonlarını test edecektir. Bu kombinasyonlar kısa şifrelerden başlar, uzayarak gider. Fakat uzun şifrelerde milyarlarca, hatta trilyonlarca olasılık olacağından dolayı hacklenmeniz neredeyse imkansız hale gelir. İnternette şifre belirlerken, kesinlikle minimum 8 karakterli şifre seçmelisiniz. Bu şifreyi oluştururken makalemizdeki diğer etkenlere de dikkat etmelisiniz. Yani 1’den başlayarak sıralı sayar şekilde şifre oluşturursanız, 8 değil 80 karakter de olsa hacklenebilirsiniz. Minimum 8 karakterli, benzersiz bir şifre olmalı…

İlgili İçerik  Google ve Brezilya Anlaşarak 2 Milyon Kişiyi Adreslendirecek

Özel Karakterler Kullanın

Şifrelerinizde kesinlikle özel karakterler kullanın. Şifrenizin güvenliğini sağlayacak en önemli etkenlerden biri de özel karakterleri şifrenizin içerisinde bulundurmanızdır. Bu özel karakterler “@#?=*$₺½% gibi karakterler olabilir. Örneğin kitlenet1234 gibi bir şifre yerine k!₺l€[email protected] gibi oldukça değişik bir şifre kullanmanız güvenliğinizi %100 oranında arttıracaktır.

Büyük/Küçük Harfler Kullanın

Aynı şekilde özel karakter kullanımının önemli olduğu gibi, aynı şifre içerisinde küçük ve büyük harfleri karıştırmak da önemlidir. Örneğin kitlenet123 yerine Kitle#[email protected] gibi hem küçük/büyük harf, hem sayı, hem de özel karakter bulunduran şifre kullanmanız daha iyi olacaktır.

Şifrenizi Şifreleyin

Evet şifrenizi de şifreleyebiliyorsunuz. Hatta şifrenizi şifreleyip, şifrelenmiş halini de şifreleyebiliyorsunuz. Bu sonsuza kadar uzayabilir fakat mantığından bahsedelim. Öncelikle sosyal medyada takılıyorsanız, çok fazlasıyla güvenlik gerektirecek bir işlem yapmıyorsanız bunu yapmanıza gerek yok. Çünkü bu oldukça meşakkatli bir seçenektir. Genel olarak veritabanlarında kullanıcı şifrelerini barındırabilmek için, SSL sertifakaları için, VPN ağları için veya benzer işlerde kullanılan MD5 şifreleme tekniği bulunuyor. Bu teknik normalde özel sistemler içindir fakat siz de şifrenizi şifrelemek için kullanabilirsiniz. Özellikle Google Drive, Yandex Disk, Apple iCloud gibi servislerde bu şifreleme yöntemini kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Örneğin şifremiz kitle.net ise, bunun MD5 olarak şifrelenmiş hali “15b1ae74d18f68c757de01d25cd3d9c1” olarak karşımıza çıkar. Buradan gördüğünüz üzere oldukça uzun ve güvenli olabilecek bir şifre. Aynı şekilde siz bu şifreyi de şifrelerseniz “1620966d3bd8f18f7afdd98a88bda952” olarak değişir. 2 kere şifrelemek tabii ki çok daha güvenlidir fakat 1 kere şifrelemek de güvenliğinizi maksimum seviyeye getirecektir.

Bunu yapabilmek için MD5 şifreleme şeklinde bir arama yapıp, ardından çalışan bir sitede şifrenizi şifrelemektir. İlgili siteye şifrenizi, örneğin “kitle.net” ise bu şekilde girin, ardından şifreleyin. Daha sonra şifrenizin şifrelenmiş halini kopyalayarak dilediğiniz platformda kullanın. Sonrasında o platforma giriş yapmak istediğinizde MD5 şifrenizi kaybettiyseniz, normal şifrenizi (kitle.net) tekrar şifreleyip kopyalayabilir, ardından giriş yapabilirsiniz. Tabii normal kullanıcılar için MD5 şifreleme olayı oldukça zor bir hal alabilir. Konu hakkında anlamadığınız noktalar olursa sayfanın en altından yorum yapabilirsiniz.

İşte şifrelerinizi güçlendirebilmeniz için yapmanız gerekenler tümüyle bu şekilde. Bu etkenlerin tamamını uygularsanız hacker’ların saldırılarından %99.99 oranında kurtulmuş olursunuz. Bunlara ek olarak kullanacağınız platformlarda çift faktörlü doğrulamaları da etkinleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken En İyi 10 Anime Film Önerisi! başlıklı makalemizde Anime Film İncelemesi, Anime Film Önerisi ve En İyi 10 Anime Film hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın